2019-1 I Geo-Info 17 Dat betekent dat er 4 nieuwe posities zijn vrijgekomen als vice-president, waar nu Michalis Kalogiannakis (Griekenland), Alvaro Matéo(Spanje), Vladimir Krupa (Kroatië) en Thomas Jacubeit (Duitsland) voor gekozen zijn. We hebben deze kandidaten met onze stem gesteund. Het lijken goede kandidaten te zijn met gezonde ideeën. Zo is bij een aantal van hen de stroperige bureaucratie een doorn in het oog. We hopen dat het huidige bestuur van CLGE een stuk slagvaardiger zal kunnen optreden dan haar voorgangers. Nationale presentaties waren er van enkele landen. Er is een presentatie gegeven door Torben Juulsager (Denemarken) over een succesvolle lobby van de beroepsvereniging tegen een wetswijziging die hun bescherming zou opheffen. Alina Hriscu (GNSS) heeft voor de laatste keer over de nieuwste ontwik kelingen van Galileo verteld. Het lijkt erop dat Galileo nu als zelfstandig systeem in gebruik genomen kan worden en niet alleen aanvul lende GNSS-signalen levert. Er waren deze keer niet veel sponsoren aanwezig, maar een bedrijf (Feno genaamd), heeft een zeer praktische presentatie gegeven over materiaal om percelen te markeren (stenen en spijkers). Je ziet dat er toch hele andere hulpmiddelen nodig zijn in landen waar de bodemgesteld heid een geheel andere is dan de doorgaans weke kleibodem van Nederland. Er zijn steeds meer bezwaren tegen de hoge kosten van de hotels, de conferentie en de soms inefficiënte vergaderingen. Voor Polen was dat vorig jaar reden om uit het CLGE-over- leg te stappen. De Poolse delegatie is echter met succes teruggehaald. Ook de delegaties uit Letland en Finland geven deze signalen af, evenals de Nederlandse vertegenwoordiging. Het lijkt erop dat men nu serieus met dit signaal aan de slag gaat. Bijzonder waren de workshops over de strategie van het CLGE: het verzamelen van aandachtspunten voor de toekomstige koers, een inventarisatie van het registreren van gebruiksrechten van gebouwen (3D-kadaster) en een workshop over de rol van de landme ter bij het registeren van landgebruik door Leon Hendriks van Aerovision, die daarvoor kort te gast was bij het CLGE. Er waren in het programma voldoende momenten ingeruimd om de belangrijke netwerk-werkzaamheden uit te voeren. Daarvoor was in de vroege ochtenden en in de late avonden, na afloop van het officiële dagprogramma, volop gele genheid. Het is goed om op deze manier de verbindingen in Europa te onderhouden; niet alleen voor mogelijke uitwisselingprogram ma's, maar zeker ook voor het steeds verder afstemmen van standaarden. De weg naar Europese eenheid is een lange en moeizame weg. Maar er gaat een nieuwe wind waaien en er zijn weer ideeën om het CLGE een paar stappen verder te brengen. Roelof Keppel, redacteur

Geo-Info | 2019 | | pagina 19