Planoscopen in soorten Sinds surfen meer dan plankzeilen is, zijn internetaanbiedingen ook in het vakgebied van de geodesie breed. 'Planoscoop 40 volwassenen zwart, Merk Welchallyn. Prijs per stuk €23,84 Incl. BTW. Omschrijving: Goede en eenvoudige stethoscoop, zeer geschikt voor bloeddrukmetingen. Met draaibare oorbeugels en enkelzijdig borststuk.' Dat vind je bijvoorbeeld op www.arseus-medical.be/nl/catalogus. En er zijn meer van die aanbiedingen. Tot de thuiszorgwinkels aan toe. Geo-Info I 2019-1 Stethoskop Door Adri den Boer Figuur 1 - Stethoscoop met de naam Planoscop (www.worthpoint.com/worthopedia/vintage-medical- west-germany-1775074863). Figuur 2 - Onderdelentas van landmeetkundige Planoscoop van de Hogeschool Utrecht inclusief stel- schroevenblok en een van de drie afstelblokjes (foto Henk Jongbloed). De DHC/GIN-tijdschriftendatabank leert dat op het 4e NGL-congres in 1967 (op stand 26 van het ingenieursbureau Te Kronnie en Volkers uit Amsterdam-Woerden) ook de term 'planoscoop' werd gebruikt. 'Demonstraties met dit volkomen nieuwe instrument ter plaatse (octrooiaangevraagd)'. Het was een landmeet kundige hoogtemeetinstrument voor tamelijk vlakke terreinen. In 1972 werd in het Nederlands Geodetisch Tijdschrift voor dit instrument (op basis van een moiré-effect, gezien op GEO'71) de Engelse term 'planoscope' gebruikt. Een moirépatroon is een interferentiepatroon dat ontstaat als twee sets met lijnen over elkaar heen gelegd worden onder een iets verschillende hoek, of als zij een iets verschillende lijnafstand hebben. De term komt van het Franse 'moiré'. Oorspronkelijk een soort

Geo-Info | 2019 | | pagina 20