I 2019-1 I Geo-Info 19 Figuur3-PlanoscoopIn DelftsDHC-depot... Figuur 4 -met één afstelblokje In beeld (foto's Herman Quee). En heeft DHC intussen ook niet een exemplaar van Volkers zelf in haar depot aan de Delftse Kanaalweg? Patentaanvraag Elders is er ook nog een patentaanvraag voor die planoscoop van Te Kronnie en Volkers bekend: '6804289 Title: Instrument voor het achterwaarts inzichten in een door dat instrument bepaald vlak.' Uit informatie van dr.ir. Herman Quee bij Octrooikennis en -voorlichting bleek dat er voor deze aanvraag wel de heffing voor indiening betaald was, maar niet de binnen twee jaar (zolang daarop geen octrooi is verleend) vereiste volgende betaling. Daarom zijn de aanvraag voor octrooiverlening en haar archivering verval len. 'Er heeft dus ook geen nieuwheidsonder- zoek plaatsgevonden', aldus de doorgemailde slotzin. Het is goed om dat in dit tijdschrift eens vast te leggen. Zoveel patentaanvragen kent het vakgebied niet. Vast staat dat deze patentaanvragers hun vinding hebben verkocht aan de N.V. Oude Delft, die er een aantal heeft geproduceerd. Dat waren er zeker méér dan de drie van de DHC-instrumen- tendatabank. Ir. H.J. Buiten van het 'Lab. voor Landmeetkunde' van de Landbouwhogeschool uit Wageningen publiceerde in Geodesia 1973-5 een prima artikel van zeven pagina's over 'Eerste PLANOSCOOP-ervaringen'. Zie dat verhaal voor de inhoud van die belevenissen (en latere ervaringen met de planoscoop werden nimmer verslagen)! Tijdens een landmeetkundepracticum in de zomer van 1972 voerden studenten er hoogte metingen mee uit op een voetbalveld in Rhenen. Het instrument verdween in stilte. De laatste ver melding ervan in de literatuur is in het Nederlands Geodetisch Tijdschrift van begin 1974. Dat verwijst alleen naar de verschijning van dat artikel van 1973 in Geodesia.... In september 1985 verscheen de term laserhoog temeting voor het eerst in dat blad. Het was in een advertentie van Geo-meetdienst uit Spakenburg en geïllustreerd met een meetfoto op een ander voetbalveld! Slot De eerste aanleiding voor aandacht in deze bijdrage was natuurlijk het feit dat er meerdere soorten planoscopen bestaan.. Weet iemand dat ook van andere instrumentnamen? En de planoscopen om bloeddruk te meten zijn nog volop in de handel! zijde, maar tegenwoordig ook wel van katoen of kunstzijde, met een waterachtig uiterlijk. De instrumentendatabank van stichting De Hollandse Cirkel (DHC) geeft ook in die subcultuur drie hele andere instrumenten dan bij het bloeddrukmeten: één van maker Oude Delft en twee van diezelfde fabrikant (maar dan onder de naam Oldelft). (Het was een Delfts bedrijf dat van 1939-1990 optische instrumenten vervaardigde. In 1990 fuseerde het met Enraf-Nonius tot Delft Instruments.) Adri den Boer Is redacteur van Geo-lnfo en hoofdredacteur van De Hollandse CIrkel. Hij Is te bereiken via adri.den.boer@geo-info.nl

Geo-Info | 2019 | | pagina 21