22 Geo-Info I 2019-1 Figuur 4 - Een voorbeeld van geïntegreerd land- en waterbeheer (foto Nekst IT). De FIG Working Week 2020 richt zich op Smart Surveyors op het gebied van land- en waterbe heer die kunnen bijdragen aan het bereiken van de mondiale uitdagingen, zoals geformuleerd in de VN-doelstellingen voor duurzame ontwikke ling, de Sustaibable Development Goals. Subthema 1: Smart Surveyors Snelle stedelijke groei, slimme energie, scho nere mobiliteit en 'landrechten voor ieder een' zijn enkele van de uitdagingen die om innovatieve benaderingen en technologieën vragen. Sensing-technologieën, technologieën voor verwerking van ruimtelijke gegevens en aanverwante benaderingen zijn al beschikbaar of in ontwikkeling. In Nederland zijn we sterk op het gebied van basisregistraties, geo-informatie infrastructuur, 3D-technologie, UAV, BIM, LADM en Open Data. Een smart surveyor is thuis in de nieuwste technieken en benaderingen in de geo-sector. En daarnaast in staat om ze te verbeteren en toekomstbestendig te maken. Smart surveyors zijn onontbeerlijk voor smart mobility, smart energy, smart cities, smart farming en smart land registration. Onderwijs instellingen op het gebied van landmeten, geodesie, geo-informatie en landregistratie, spelen een belangrijke rol bij het opleiden van deze smart professionals. Hoe ziet een smart curriculum eruit en wat zijn daarbij de uitdagingen binnen het geo-onderwijs? Subthema 2: Geïntegreerd land- en waterbeheer Zonder geïntegreerd land- en waterbeheer kan Nederland zijn landbouwontwikkeling en stedelijke ontwikkeling niet ondersteunen. Klimaatverandering verhoogt echter de risico's van zee- en rivieroverstromingen en verlengde periodes van droogte en mogelijk verzilting bemoeilijkt dit beheer. Innovatieve maatregelen zijn vereist. Samenwerking in de driehoek bedrijfsleven, overheid en weten schap is daarbij onontbeerlijk en Nederland heeft daarin veel ervaring. Figuur 4 laat 's werelds grootste robot, de Maeslantkering, zien. Deze waterkering kan de Nieuwe waterweg afsluiten indien een over stroming dreigt. De waterkering is onderdeel van de Deltawerken en wordt beheerd door Rijkswaterstaat. Subthema 3: Nog 10 jaar voor de Sustainable Development Goals Het aftellen begint. We hebben nog maar een decennium om de Sustainable Development Goals te halen. De SDG's zijn de blauwdruk om een betere en meer duurzame toekomst voor iedereen te bereiken en professionals in de geo-sector vervullen hier een sleutelrol in. Hoe hebben wij, als professionals op het gebied van landmeten, geodesie, geo-infor matie en landregistratie, bijgedragen aan het beëindigen van armoede, het verbeteren van gezondheid en onderwijs, het verminderen van ongelijkheid en het stimuleren van de economische groei? Hoe hebben we tegelij kertijd de klimaatverandering aangepakt en gewerkt aan het behoud van onze oceanen en bossen? En wat zal onze rol moeten zijn voor de komende 10 jaar? Volgende stappen Het thema en de subthema's voor de FIG Working Week 2020 zullen veel professionals in de Nederlandse geo-sector aanspreken. Ook al lijkt het nog ver weg, nu is het moment om na te denken over de bijdrage die je op basis van deze thema's zou kunnen en willen leveren aan de FIG Working Week 2020. Binnenkort zul je dan ook de 'call for papers' in je mailbox ont vangen. Wij, als LOC-Program, gaan verder en hopen binnen enkele weken de eerste keynote speakers bekend te maken voor de FIG Working Week 2020. Blijf de website in de gaten houden: www.fig.net/fig 2020. Liza Groenendijk is senior lecturer land administra tion bij Universiteit Twente (ITC) en is bereikbaar via e.m.c.groenendijk@utwente.nl.

Geo-Info | 2019 | | pagina 24