Kartograaf ru ru ru O CD Column 2019-1 I Geo-Info 23 Eén van de meest voorkomende vragen die ik tijdens mijn presidentschap van de International Cartographic Associa tion heb gekregen, was: wat is volgens jou een kartograaf? Als lezer heeft u hier zonder twijfel onmiddellijk een antwoord op. Waarom zou ik dan een hele column aan deze vraag wijden? In de praktijk blijkt dit echter niet altijd duidelijk. Voordat we verder gaan even een zijsprong. Het woor denboek schrijf kartograaf met een 'c! Ooit besloten de leden van de voormalige Nederlandse Vereniging voor Kartografie het woord met een 'k' te schrijven. Het argument was: het gaat over kaarten en niet over caarten. Terug naar de vraag. Wat zegt het woordenboek? Van Dale's groot woorden boek van de Nederlandse taal uit 2015 schrijft: "Cartograaf: 1. tekenaar van land- en zeekaarten; kaartenmaker, kaarttekenaar. 2. Iemand die zich met cartografie bezig houdt". De Oxford Dicti onary of English is niet veel moderner: "een persoon die kaarten tekent of produceert" Ook andere woordenboekdefinities zijn allemaal gericht op het tekenen en het maken. Met andere woorden: het voormalige traditionele kaartproductieproces. De tweede omschrijving in de Van Dale lijkt iets breder: zich bezighouden met cartografie. Wat wordt verstaan onder bezighouden met? Bij het lemma cartografie staat teleurstel lend: "(leer van) het vervaardigen van land-, zee- en luchtkaarten, atlassen, plattegronden etcHet blijft bij de oude benadering. Dit roept bij mij een gerelateerde discussie in herin nering die we onder kartografen in de jaren '80 hadden: wat is een echte kartograaf? De persoon in de tekenkamer die daadwerkelijk kaarten tekende, of de academicus die vanuit een conceptuele perspectief over de kaart discussieerde? Voor mij, als jonge student, was het antwoord helder: allebei. Beiden waren lid van de vereniging en beiden namen deel aan activiteiten en discussies, dus kwalificeren beiden zich als echte kartograaf. Ook omdat ze allebei geschoold waren in de kartografie. In het traditionele productieproces moest de kartograaf samenwerken met een fotograaf en een drukker. De integratie van de computer in alle aspecten van het productieproces leidde ertoe dat het aantal betrokken personen met eigen vakkennis afnam. De kartograaf was verantwoordelijk voor het gehele proces. Echter, door de computerinzet konden ook andere zich met het kaartenmaker gaan bezighouden. Deze personen waren onder andere onderzoekers uit de geo- wetenschappen die met GIS eigen gegevens visualiseerden. Voor mij waren dit geen kartografen maar kaartenmakers, omdat ze niet al teveel gehinderd werden door kartografische kennis. een enorme toename in het maken en gebruik van kaarten. De meeste van deze kaarten zijn van het type 'Waar-ben-ik?' en 'Hoe-kom-ik-daar?. Daarnaast is er door de deelcultuur van sociale media ook een enorme toename van 'mashup- webkaarten' (kaarten waarop bijvoorbeeld de locatie staan van gemaakte foto's of de sporen van fietstochten). Iedereen maakt kaarten. Als kartografen kunnen we onmogelijk tegen een trend van meer kaarten zijn. Maar niet ieder van die kaarten verdient het etiket 'kaart'. Dat heeft twee redenen. De kaartenmakers - dus niet de kartografen - hebben niet voldoende kartogra fische kennis. En net zo problematisch: ze gebruiken vaak slechts de standaardwaarden die door de (online) program ma's worden aangeboden. Hoe kunnen we als kartografen nu de kaartenmakers helpen betere kaarten te maken? Om ze allemaal naar mijn colleges te sturen, is vermoedelijk onhaalbaar. Maar online open source onderwijsmodules zouden wel een optie kun nen zijn. Ook zou het nuttig zijn wanneer de programma's, die gebruikt worden, de gevolgen van de standaardwaarden uitleggen. Of op z'n minst suggesties geven op basis van de aangeleverde gegevens. Maar de kartograaf moet ook aandacht hebben voor de kaartgebruiker. Begrijpt de kaartgebruiker echt wat zij of hij ziet? Snappen ze hoe een bepaald kaarttype werkt? Heb ben ze enig idee waarom de kartograaf bepaalde ontwerp- beslissingen nam? Een oplossing heb ik nog niet, maar je zou kunnen denken aan het toevoegen van annotaties met achtergrondinformatie en kaartleesinstructies. Terug naar de vraag die ik zo vaak heb moeten beant woorden: wat is volgens jou een kartograaf? Mijn antwoord is, in de context van de recente drastisch veranderingen het kaartproductie- en gebruiksproces: een kartograaf is iemand die onbetwistbaar beschikt over de ken nis en vaardigheden om kaarten te ontwerpen en te maken, maar iemand die ook is begaan met de kaartlezer om er zeker van te zijn dat de kaart op de juiste manier te gebruiken is. Prof. dr. Menno-Jan Kraak ITC International Institute of Geo-Information Science and Earth Obeservation Department of Geo-Information Processing kraak@itc.nl Deze geschiedenis heeft zich de laatste jaren min of meer herhaald. Via internet en mobiele apparaten zien we weer

Geo-Info | 2019 | | pagina 25