De Uber-landmeter Klaas van der Hoek Van de bestuurstafel 2019-1 I Geo-Info 25 Het eerste nummer in het nieuwe jaar. Aan mij de beurt deze column vanuit het bestuur te vullen. Natuurlijk met de allerbeste wensen voor u als lezer en voor uw naasten. Heel veel goede zaken toegewenst en natuurlijk in de eerste plaats een goede gezondheid. Dit jaar weer veel Geo-zaken op de agenda. Blij dat we het bestuur konden aanvullen met twee enthousiaste jonge 'ginners! Welkom in het bestuur. Met Carline heeft u al kennis kunnen maken op de jaarvergadering. Met Tim waren de gesprekken nog niet afgerond. Hij zal dit jaar als kandidaat bestuurslid fungeren en we zullen u als leden vragen hem te benoemen in de komende jaarvergadering. Hij neemt de secretariaatswerkzaamheden over. Ondertussen staan de regionale bijeenkomsten weer gepland voor dit voorjaar. Kijk op onze website en noteer de data. U bent van harte welkom. Juist daar elkaar ontmoeten geeft binding, maar ook verrijking van kennis. En tot slot maken we ons op voor FIG2020. Daar kunt u als 'ginner' ook een bijdrage leveren, we zullen te zijner tijd u daarvoor wel vragen. in Nederland rijden, kunnen wel meewerken. De Bol.coms, de DHLs, de Postnls, de AH-bezorgdiensten, en noem maar op. Zij krijgen alle een 36ograden-camera (gekke aanduiding in de landmeetkundige wereld waar de tour-du-horizon 400 graden is) op hun auto. Op het moment dat iemand een meting nodig heeft van een gebied, dan stelt men die vraag. Het beeld van het gevraagde gebied zal zeer recent wel 'in beeld' zijn gekomen. Dat bestand wordt dan geleverd en daaruit wordt een meting gegenereerd. De bezorgdiensten worden dan landmeters, een taak waarvoor ze niet van oorsprong bedoeld zijn. Zulke taxi's zijn er ook. Je zou ze ook AirBnB-landmeters kunnen noemen. Is dit de toekomst? Ik weet het niet. Toch moet je bij visievorming durven uit bestaande kaders te denken. Of dat dan de werkelijkheid wordt, dat zien we later wel. Nu kan het technisch bijna wel. Een handige 'buitenstaander' kan er een verdienmodel van maken. Dus we moeten als sector scherp zijn. En niet met oogkleppen op de nieuwe techniek bekijken. Natuurlijk kunnen wij het 'beter. Laat dat dan ook blijken. De Uber-landmeters rijden alleen over de weg. Wij hebben van meer plekken puntenwolken, of metingen, nodig. Dan naar mijn titel. Afgelopen najaar was ik naar de Intergeo (dé beurs voor onze geo-wereld in Duitsland), maar ik lees ook verschillende vakliteratuur. Daar worden de nieuwste trends getoond binnen ons vakgebied. Was dat enkele jaren geleden nog de opkomst van het gebruik van drones, nu gaat men nu verder en is de hype 'puntenwolken. Dan denk ik (als niet meer jongste landmeter): nieuw? Wij liepen vroeger toch al buiten en bevonden ons in de puntenwolk van alle informatie? Daaruit maakten we dan ons model, zal ik maar zeggen, en dat maten we. We creëerden uit werkelijkheid een model dat we vastlegden als meting. Nieuwe ontwikkelingen zijn goed. Maar houd wel de context in de gaten. Als we dat niet goed doen dan zijn we de binding met de markt kwijt. Datzal ons niet overkomen, denk ik dan. Maar dat we als landmeter vaker binnen ons 'buiten' werk kunnen doen, dat is duidelijk. Is dat erg? Met de bui die net langs komt, zo net boven 0 graden, vind ik dat wel meevallen. Geniet van dit Geo-Info-nummer, geniet van de komende regionale bijeen komsten, geniet van uw werk. We zien elkaar ongetwijfeld ergens! Is het dan nu anders? Nee, volgens mij niet. Alleen wordt de werkelijkheid eerst in de vorm van een puntenwolk naar binnengehaald en bepalen we binnen ons meetmodel. Dus niets nieuws onder de zon, denk ik dan. Oftoch wel? Want stel dat dit nu wel gaat werken. Dan verdwijnt natuurlijk ons vak als landmeter. De zogenaamde binnenman/-vrouw maakt dan het model, de buitenlandmeter lijkt dan overbodig. Is dat erg? Ik weet het niet. Maar ik zie wel nieuwe kansen. Kansen die passen bij meer crowdsourcing- achtige ontwikkelingen. Tenminste, zo zou je dat kunnen zien. Stel je voor dat de camera's, die de puntenwolken maken, voldoende nauwkeurigheid garanderen om vanuit dat eindresultaat een verantwoord meetmodel te maken is. Dan kun je natuurlijk vrij eenvoudig zo'n camera op iedere auto laten monteren. Dat zal natuurlijk niet lukken. Maar auto's van alle besteldiensten die er

Geo-Info | 2019 | | pagina 27