NCG-symposium met Baarda Le Verslag 26 I Vrije en open data gaan zorgen voor veel nieuwe gebruikers Op 29 november 2018 vond in het gebouw Forum van WUR Wageningen ('100 Years') het derde NCG- symposium plaats. Het programma bestond uit de Baarda Lecture, de uitreiking van de Tienstra Award en 48 parallelsessies. Het Nederlands Centrum voor Geodesie en Geo-informatica (NCG) had opnieuw Engels als voertaal. Circa 120 wetenschappers en studenten waren er aanwezig. Geo-Info I 2019-1 Dagvoorzitter prof.dr.ir. Arnold Bregt (WUR) startte met doorgifte van het Nederlandse NOS-journaal over de op GeoBuzz gelan ceerde Actuele Bodemdalingskaart (prof dr. ir. Ramon Hanssen kwam overigens op de benutte dubbele collegezaalschermen wel érg groot in beeld). Gecheckt werd nog wie er op 20 november die journaaleditie zag en er gingen vele wijsvingers in de lucht. Baarda Lecture Nederland is niet het enige land met bodem beweging. Dat was samengevat de startzin van de Baarda Lecture van professor Timothy H. Dixon (School of Geosciences University of South Florida, USA). Zijn titel was: 'Geodesy serving society: geodetic applications in natu ral hazards and climate change research'. Orkaannamen, zoals Sandy, Katrina, Harvey Irna, kwamen snel op de schermen. Een Figuur 1 - Professor Timothy H. Dixon uit de USA tijdens zijn Baarda Lecture. kosten-tijdgrafiek leerde al dat de natuurlijke rampen toenamen. Voor watervloeden zijn, naast zeespiegelstijging, ook menselijke oorzaken te benoemen, zoals grondwater onttrekking en de opwarming van de aarde. De diverse toekomstverslechteringen door menselijk handelen vragen om een 'measu rement role for geodesy', zo wist de spreker. Grafieken voor zeespiegelstijging kunnen beter dan weleer worden gemaakt dankzij satellietlaseraltimetrie. GPS-bewegingen waren een bron van informatie bij de orkaan Harvey. Een amplitudemodel voor zeewater werd getoond. Bouwen als oorzaak kwam ook aan de orde, maar bij New Orleans in het moerasgebied Mississippi Delta zijn de meeste bewegingen natuurlijk. Interes sant voor in dit publiek waren sheets met Manhattan in 'Nieuw-Amsterdam', de orkaan Sandy van 2012 werd in beeld gebracht met de kunstmatige oeververgrotingen van het eiland van 1650-1980. 'What happens in Greenland does not stay in Greenland', zo leerde de senior zijn studenten: het land veroorzaakt zeespiegelstijging en andere stroom- en golfcirculaties. Groenland noemde hij ook 'worlds biggest loser'. Een grafiek van het domeinverlies in Groenland startte rond 1995 en is er zolang ook geen GPS-data? Terrestrische Radar Interferometrie geeft nu elke twee tot drie minuten ijsbewe- gingen voor studiedoeleinden (grote ijsbergen verplaatsen zich binnen een half uur!). Digitale hoogtemodellen geven bewegende satelliet- beelden met wandelende ijsbergen. Vrije en open data gaan zorgen voor veel nieuwe gebruikers. In 2022 komt zo na lancering NISAR: NASA Indian SAR met open data. Voorspellen van aardbevingen en tsunami's kan beter met meer 'Sea Floor Geodesy', al blijft dat ook voor 'Inverted Echo Sounders' lastig bij diep water. Als toegift had Dixon onbemande autoplaatjes en beelden met dronetaxi's. Hij zag zodoende een groeiende vraag naar digitale hoogtemo dellen in hogere resoluties, naar 'updatable cityscapes', naar geavanceerde navigatiesys temen en naar obstakeldetectie met bijvoor beeld radar. De naamgever van de Lecture uit 2004, prof.ir. Willem Baarda (1917-2005) van de TU Delft, was voorzitter en erelid van de Nederlandse Com missie voor Geodesie van de KNAW. De lezing werd, voordat de NCG sinds 2016 zelf studieda gen houdt, gehouden op het GIN-symposium resp. GeoBuzz. Tienstra Award Dr.ir. Menno Tienstra, zoon van de naamgever, bekende de te beoordelen onderzoeken niet allemaal meer te begrijpen en af te gaan op de jury. De prijsuitreiking over twee jaar moet een ander gaan doen, dit was zodoende zijn laatste. Hij kreeg van NCG-voorzitter Bregt ook een boek als dank. Voor de zaal was de winnaar een verrassing, maar de man was present, zat al voorin naast Tienstra en was voorbereid op wat anoniem was geagen deerd als 'presentation by the winner of the Tienstra Award'. (Dat zal eerder ook wel zo zijn geweest.) Het was nu dr.ir. Cornelis Slobbe voor zijn onderzoek 'A ten years expedition to realize a mutually consistent set of on- and offshore vertical reference frames in the Netherlands'. Het verslag 'NEVREF-workshop

Geo-Info | 2019 | | pagina 28