cture en Tienstra Award 'Als iedereen een drone heeft, heeft niet iedereen een idee van de kwaliteit van de verkregen gegevens' Adri den Boer, redacteur 2019-1 I Geo-Info 27 hoogte- en dieptebepaling anno 2018' in Geo-Info 2018-5 raakte dit onderwerp al. Zelfs de van Slobbe gekregen grafiek uit Rome met de beste Nederlandse quasi- geoïde ter wereld werd ook weer getoond! Het probleem dat de aanleiding voor het onderzoek was, was dat van de gescheiden verticale referentiestelsels op het land (NAP) en op zee (LAT, MSL= Lowest Astronomical Tide resp. Mean Sea Level). Werd - om een detail te noemen - in 2002 afscheid genomen van fysiek hydrostatisch waterpassen, nu komt het terug als 'model based hydrodynamic levelling', bijvoorbeeld voor de Waddeneilan den! Ontroerend vond ik dat Slobbe de kop van het Geodesia-artikel Adieu Niveau' van wijlen redacteur Theo Scheele projecteerde (pagina 472 uit Geodesia 2002-12, vast dankzij de tijdschriftendatabank). Klaar is de klus nog niet. Het blijft bijvoor beeld de vraag hoe informatief de diepten ten opzichte van LAT zijn en een integraal dynamisch zee-informatiesysteem is nog toekomstmuziek. De naamgever van deze prijs uit 1998, prof. Jacob Menno Tienstra (1895 -1951) van de TU Delft was hoogleraar waterpassen en geodesie, rector magnificus en tevens voorzit ter van de Rijkscommisie voor Geodesie. De onderzoeksprijs werd voordat de NCG Figuur 2 - Dr.ir. Cornelis Slobbe ontvangt de kristallen Tienstra Award (plus een geldprijs) van dr.ir. Menno Tienstra ('son of'). sinds 2016 studiedagen houdt uitgereikt op het GIN-symposium resp. GeoBuzz. Parallellezingen Waren er vorig jaar op het tweede NCG- symposium in Delft zestig parallellezingen, nu waren het er 48. Inclusief discussie mochten ze vijftien minuten duren en ze waren in vier zaaltjes tegelijk. Het waren acht parallellezin gen van WUR Wageningen, twaalf van UT/ITC en zevenentwintig van TU Delft. Er was er ook één van het Nationaal Geografisch Instituut uit België (van Rink Kruk). Voor een globaal beeld van de PhD-onderzoekspresentaties koos ik wat lezingen over Application focussed' (PhD=Philosophte Doctor). De eerste was ITC'er Claudia Stöcker met 'Data quality assesment of UAV-based products for land tenure recording in East Africa' (UAV=Unmanned Aerial Vehicle, onbemand luchtvaartuig). Dat het zo snel om 'what-you- see-is-what-you-get'-properties gaat, was duidelijk. Ook daarbij is, net zoals in de rest van de wereld, de gegevenskwaliteit het belang rijkste onderwerp. Claudia citeerde zo vertaald ook: "Als iedereen een drone heeft, heeft nog niet iedereen een idee van de kwaliteit van de daarmee verkregen gegevens." Overlap- percentages in beide richtingen en paspunten deden aan de oude fotogrammetrie herinne ren. Afgesloten werd met: gegevenskwaliteit is het totaal van karakteristieken! Claudia's collega Caroline Gevaert sprak over 'Unsupervised semantic change detection in informal settlement using UAV imagery'. Zij vergeleek beelden met tijdsverschillen. Krotopruiming, nieuwbouw in achtertuinen en stapsgewijze dakverbeteringen waren zichtbaar en analyseerbaar (zie ook haar artikel hierover in Geo-Info 2018-6, p 42-43). 'Managing crOp water Saving with Enterprise Services' is een platform met een voor mij nieuwe uitleg van de naam MOSES, bespro ken door SilviaMaria Alfieri van de TU Delft. De tweedeling daarbij is vóór en in het groei seizoen van teelgewassen. En voor de plenaire Baarda Lecture had ik toch 'nee' gezegd tegen een dolende Nederlandse studente met de zaalvraag: "Is dit voor plantwetenschappen?" Referenties [1] www.ncgeo.nl

Geo-Info | 2019 | | pagina 29