DHC-donateursdag 2018 in Delft Verslag Op 6 november 2018 hield de GIN-partner stichting De Hollandse Cirkel (DHC) haar 20e donateursdag in het TU Delft Science Center. Deze stichting is voor de geschiedenis van de geodesie en het Center is gevestigd in het vroegere 'professorenpaleis' van mijnbouwkunde (aan de Mijnbouwstraat natuurlijk). De stichting kent een donateursaantal van 10% van het aantal GIN-leden en de overlap lijkt onder de 5%. 30 Geo-Info I 2019-1 Figuur 2 - Het 'gouden kalf' van Vening Meinesz en de portretfoto van Willem Schermerhorn, met een boek als identificatie. Op de voorgrond prijkt een nog lege vitrine! (foto Adri den Boer). Naast zestig mannen waren er deze keer ook drie vrouwen aanwezig. Eén was een spreek ster en aan een ander werd bij binnenkomst gevraagd of ze wel aan het goede adres was! Stichtingszaken Voorzitter Roel Nicolai memoreerde in zijn jaaroverzicht dat de DHC-bibliotheek van Utrecht naar het oude Geodesiegebouw in Delft ging. Hij zei ook dat deze weer zal verhuizen naar de nog in de maak zijnde Schermerhornkamer in het Science Center daar. Het aantal donateurs bleef stabiel. De tijdschriftendatabank werd ver nieuwd en werd uitgebreid met het Kartografisch Tijdschrift. Een positieve mijlpaal was ook dat de vereniging GIN 50% van de jaarkosten daarvan ging dragen. (De voorzitter memoreerde dat het ook nooit de bedoeling was dat dit exclusief door DHC gebeurde.) De DHC-werkgroep Figuur 1 - TUD-conservator Sylvia Nijhuis dankte DHC'ers voor hun steun bij haar werk. De 'ladenwand' is een fotobehang van kasten uit het Mineralogisch- Geologisch Museum daar (foto Adri den Boer). Inventarisatie Geodetisch Instrumenteel Erfgoed presenteerde zelfs een notitie Namaakinstrumen- ten. Bij de gemeente Amsterdam gold voor de instrumentencollectie 'Kan weg' en ook die ging grotendeels naar het DHC-depot aan de Delftse Kanaalweg. Eerste plannen werden gemaakt voor een nevensessie bij de FIG Working Week in 2020 in Amsterdam. Een aankondiging was nog het in 2018 weer deelnemen aan GeoBuzz. Mechanische rekenmachines Prof.dr.ir. Paul Breedveld (werktuigbouwkunde TU Delft) is verzamelaar en restaurateur van mechani sche rekenmachines. In één van zijn vakken geeft hij daar jaarlijks drie colleges over. In zijn presen tatie waren slechts de sheets in het Engels: Rise Fall of the mechanical Calculator. Pascal, Leibniz en Babbage waren de grondleggers ervan. De optel- en aftrekmachine Pascaline (1642), op basis van tandwielen en een over drachtsmechanisme voor '9 en 99 +1', was toch evenmin een succes als de Leibniz Calculator (1694). De arithmometer (1851) werkte wél betrouwbaar, kon ook vermenigvuldigen en delen en werd door tal van firma's gemaakt. Een belangrijke ontwikkeling verder was de motorisering. Tot 1970 verschenen veel versies daarvan, 'allemaal gemaakt voor de eeuwigheid'. Toch kwam in 1962 al de eerste stille tafelrekenmachine Anita en in 1972 de zakrekenmachine. De donateurs hadden ook interesse in de door Breedveld meegebrachte machines! Overigens net zoals de 446 bezoekers op de Open Monumentendag 2018, waarop hij ze presenteerde in de DHC-depot (zie Geo-Info 2018-5).

Geo-Info | 2019 | | pagina 32