2019-1 I Geo-Info THÉAOE OF STANDARDS Figuur 3 - Expositie 'The Age of Standards' in de Aula van de TU Deift met ook Lipkens en de repetitiecirkei van Borda (foto Joop Gravesteijn, dec. 2018). Erfgoedcollectie TU Delft Na de broodjeslunch gaven conservator Sylvia Nij- huis en universiteitshistoricus Abel Streefland (ook lid van de Raad van Advies van stichting DHC) een presentatie over de rijke erfgoedcollectie van hun TU Delft. Mevrouw Nijhuis gaf een overzicht van de diversiteit aan (deel)collecties, waar 'Geodesie' er één van is ('misschien wel de mooiste'). De con servator kondigde de expositie over de i9e eeuw in Panorama Mesdag in het voorjaar van 2019 aan. Abel Streefland besprak de toen nog komende expositie 'The Age of Standards' in de aula, ook weer met de landmeetkundige grondlegger van de TU Delft Antoine Lipkens én de repetitiecirkel van Borda. Voorzitter Nicolai vroeg naar de presentie daar van de standaard voor de hoogtereferentie, maar Streefland moest antwoorden: "Geen NAP, de wand is eindig". De tentoonstelling is tot maart 2019 te zien en zij toch aanbevolen! Hydrografie bij Fugro Hans Visser sprak over verleden, heden en toekomst van hydrografie bij Fugro uit Leid- schendam (10.000 werknemers, van wie 1.000 in Nederland). 1961 was voor hemzelf en voor het door Kornelis Joustra opgerichte Fugro (acroniem van FUnderingstechniek en GROnd mechanica) het geboortejaar. Het overzicht was indrukwekkend. Er werden bar veel bedrij ven gekocht, bijvoorbeeld Inpark in 1992 en Geometius in 1997. De 'future of positioning' kwam evenzeer aan de orde als de groei en de vermindering van de eigen luchtvloot en de expansie van de dito zeevloot. Ook de 'drone monitoring' en het tevergeefs zoeken naar de verongelukte MH370 werden besproken. Er werd wel een aangetroffen schip getoond waar ze niet naar zochten! Figuur 4 - Prof. Ramon Hansen (TU Deift) meet in Panorama Mesdag. Linksachter Astrid Eiemans van Geo Den Haag en rechts een Mesdag-medewerker. De kieine theodoiiet is uitgeieend door stichting De Hoiiandse Cirkei (foto Joop Gravesteijn, dec. 2018). Slot Tot slot werd de prachtige nieuwe Vening Meineszaal bewonderd. Velen hadden vragen bij de spiegelpasser-zonder-tekstbordje in een vitrine. Vergeten leek dat deze in het DHC- tijdschrift van maart 2002 al werd omschreven: 'Spiegeipasser van de ingenieur-iandmeter A. Lip kens, Deift (begin 19e eeuw). Hiermee konden in het terrein hoeken gemeten en getekend worden.' Het in 1989 gestolen en in 1993 teruggevon den schilderij met Lipkens vond iedereen goed gerestaureerd. Om niet alleen naar het DHC-tijdsch rift te verwijzen: in Geo-Info 2014-4 schreef ik over dit kunstwerk 'Lipkens 20 jaar terug in Delft' Tot slot: een uitgebreidere versie van dit verslag verscheen in het DHC-tijdsch rift, maar hier zijn ook twee TUD-decemberfoto's toegevoegd! Adri den Boer, redacteur

Geo-Info | 2019 | | pagina 33