34 Geo-Info I 2019-1 Figuur 4 - Op GeoBuzz werd deze Bodemdalingskaart gelanceerd (zie deel 1 van het verslag). pakket aan maatregelen, ook op het gebied van water, mobiliteit, wonen, circulariteit etc. Door maatregelen slim te combineren, bijvoorbeeld de riolering vervangen als je toch een warmtenet gaat aanleggen, kunnen veel kosten worden bespaard. Slim plannen is dan nodig en dus is informatie nodig. Bas Bijtelaar van Esri laat zien dat er al veel open geodata is over energie: Klimaatmonitor, WKO-tool, Warmte-atlas, CBS-data, Nationale Energieatlas, PICO om er een aantal te noemen. Terecht wordt uit de zaal opgemerkt dat het ook zinvol is de restrictiegebieden, bijvoorbeeld voor windmolens, mee te nemen. Dat klopt, data is niet altijd in verband met elkaar ontsloten en daar ligt ook een belangrijke meerwaarde van de geo-specialist: informatie op kaart zetten en in verband met elkaar brengen. Bas laat enkele voorbeelden zien, vooral StoryMaps (de kaart en het verhaal). Illustratief is de StoryMap over de analyse van het benodigd aantal laadpalen voor elektrische auto's en de ruimtelijke inpassing. Parameters als woonom geving, demografie, inkomen, forensgedrag etcetera spelen een rol bij het bepalen van de autodichtheid. Een parameter als: men moet niet verder dan 250 meter hoeven lopen van laadpaal naar bestemming, is input voor de ruimtelijke inpassing (naast beschikbare ruimte natuurlijk). Ook een leuke toepassing was de heatmap, gebaseerd op het ouderwets geeltjes plakken op een bewonersavond. De heatmap gaf geaggregeerd de locaties waar windmolens en zonneparken zouden kunnen komen (als het dan toch moet Bas benadrukte dat het in dergelijke complexe trajecten raadzaam is elke fase van het traject te analyseren in de informatievraag die daarbij hoort. Pas dan kunnen passende informatie producten geboden worden. Gezien de vele stakeholders en data die benodigd zijn is het wenselijk een platform te hebben waarop kan worden samengewerkt. ESRI heeft hiervoor de ArcGIS Hub ontwikkeld. Samenwerking gaat twee kanten op, niet alleen vanuit de overheid naar de omgeving, maar ook andersom. In de Hub kan data worden uitgewisseld, geüpload, maar kan ook worden gecommuniceerd, geïn formeerd, participatie vormgegeven, allerhande aspecten die de opgave inzichtelijk en behap- Voor wie dat wilde was er na de 'net werkborrel-op-eigen-kosten' met een jubileumzangeres de eerste dag nog een Walking Diner van vier uur. Met een gids liep men door het centrum van 's-Hertogenbosch. Onderweg stopten de deelnemers wel bij drie restaurants voor een zittend geconsumeerd voor-, hoofd- en nagerecht....

Geo-Info | 2019 | | pagina 36