Energietransitie vraagt om GIS-specialisten Gemeente Rijssen-Holten won Pluim van DataLand 2018 2019-1 I Geo-Info Bijzondere grenspaalfoto's uit Nijkerk baar kunnen maken. Als voorbeeld gaf hij het project SensHagen in Zwolle. Dit project heeft tot doel het lokale klimaat inzichtelijk te maken om bewoners te betrekken bij klimaatadaptatie (senshagen-zwolle.opendata.arcgis.com/). In een andere sessie vertelt Arendjan van der Neut van Geodan over 'PICO'. PICO staat voor Project Interactieve Communicatie Ontwerp- tool en is door een zestal partners in een publiek-private samenwerking ontwikkeld na het Energieakkoord in 2013. Het doel van PICO is informatie over energie te geven over de bebouwde omgeving. De tool kan worden gebruikt om te onderzoeken waar je in de buurt het meest effectief energie kan bespa ren of hernieuwbare energie kan opwekken. De doelgroep zijn de energieprofessionals, die bezig zijn de energietransitie vorm te geven. Na het Energieakkoord zijn veel data van net beheerders beschikbaar gekomen en in PICO samengebracht met potentie-informatie (her nieuwbare energie), gas- en elektraverbruik en andere relevante open data, zoals de BAG en de AHN. Ook wordt gebruik gemaakt van modellen, zoals energiemodellen van onder andere TNO en het CPB. PICO moet vooral worden gezien als een middel om het gesprek met stakeholders te voeren over mogelijkhe den in een gebied en om inzicht (en daarmee begrip) voor elkaars belangen te krijgen. De volgende fase in PICO is het project Advan ced Scenario Management 2 [1]. Dit project ontwikkelt een tool voor het ontwerp van de elektriciteits-infrastructuur die nodig is in de toekomstige situatie. Een situatie waarin lokale opwekking, opslag, variabele tarieven en dergelijke aan de orde zijn. Beheersing en balancering van het elektriciteitsnet zijn toekomstige opgaven. In het project worden big data-benaderingen en GIS gebruikt. De middagsessies van deze dag zo overziend brengt de energiestransitie een waardevolle rol voor de GIS-specialist met zich mee. Op het gebied van data vinden, verifiëren en ontsluiten, visualiseren, analyseren en met elkaar in verband brengen. Eigenlijk alles waar GIS-specialisten goed in zijn. Slot In nummer 2018-1 sloten we het verslag van GeoBuzz 2017 af met de aankondiging van GeoBuzz 2018, afkomstig van de website www.geobuzz.nl. Het wordt herhaald voor GeoBuzz 2019. De evaluatievragen voor de deelnemers waren wel zeer open over de loca tie 1931 in Den Bosch en haar bereikbaarheid. Referenties [1] www.projecten.topsectorenergie.nl/projecten/advanced- scenario-management-phase-2-00027623 Adri den Boer en Sytske Postma, redacteuren 'De derde Pluim van DataLand gaat (voor het eerst!) naar een gemeente en wel naar de gemeente Rijssen-Holten. Deze gemeente laat zich kenmerken door een open houding en is gericht op verbe tering door samenwerking, waarbij het belang van de inwoners voorop staat. Dat Rijssen-Holten al langer opvalt door hun manier van werken blijkt wel uit het feit dat zij in 2016 waren genomineerd voor de Eenvoudig Beter-trofee voor hun Omge vingsplan Buitengebied. Door middel van een eigen viewer - waarin digitale gegevens over de fysieke leefomgeving zijn verza meld en worden ontsloten - is voor de indie ner van een plan meteen duidelijk welke regels voor een locatie gelden. Bovendien is de viewer gekoppeld aan het Omgevingslo ket en kan direct een vergunningscheck of -aanvraag worden gedaan.' Uitreiking De Pluim werd op dinsdagmiddag 20 november uitgereikt op de GeoBuzz aan Joop Voortman, specialist ruimte lijke informatie en gegevensanalyses bij de gemeente en 'founding father' van diverse (geo-) projecten en -pilots bin nen de gemeente en daarbuiten. Aansluitend op de uitreiking gaf Voortman een presentatie met als thema 'inspireren, het startpunt voor innoveren.' www.dataland.nl Door landmeters uitgezette grenzen en grenspalen zijn er in soorten. Aan de Zel- derseweg naar Barneveld in de gemeente Nijkerk werd in 1993 een gróte gebeeld houwde grenspaal, hard gedateerd op 1758, ingeschreven als gemeentelijk monument. De paal is circa 1,5 m hoog. Frederiek Breedijk (uit die plaats) probeert dat op de foto's leuk te illustreren. Op de website www.nijkerk.eu staat: 'De paal geeft geen (eigendoms)grens aan tussen Barneveld en Nijkerk, maar een 'onder- houdsgrens', dat wil zeggen tot deze paal was Nijkerk verantwoordelijk voor het onderhoud van de weg. De leverancier was Frauen Vogel uit Amsterdam.' (Dank aan Frederiek en haar fraai fotograferende moeder: er was niet alleen AVG- toestemming, maar zelfs enthousiasme!) Verder liet LinkedIn me kort geleden weten: 'You appeared in 10 searches this week' Ook de gemeente Nijkerk al... Adri den Boer, redacteur

Geo-Info | 2019 | | pagina 37