breed gebruik UAuW 2019-1 I Geo-Info 1 37 Voorkant proefschrift 'Geospatial data on web'. domein kunnen echter onze geo-informatie niet gemakkelijk vinden en gebruiken als deze alleen via een traditionele SDI wordt verspreid. Waarom dan niet het web gebruiken: een wereldwijde infrastructuur die uitblinkt in het vindbaar en toegankelijk maken van informa tie. Ik heb daarom onderzocht hoe geo-infor- matie op het web gepubliceerd kan worden, bijvoorbeeld met linked data-standaarden. Conversie van geo-dataformaten, zoals GML naar de linked data-standaard Resource Description Format (RDF), bleek niet moeilijk, maar vereist wel een keuze tussen verschillende manieren om geometrie op te nemen in RDF. Ook vraagt het een URI-strategie om te zorgen voor persistente, schaalbare URI-identificaties voor alle dataobjecten. De conversie van (in UML uitgedrukte) geo-informatiemodellen naar linked data-modellen is lastiger, omdat we daar te maken hebben met tegenovergestelde onderliggende uitgangspunten. Terwijl in UML het uitgangspunt is dat je informatiemodel de enige waarheid is (wat er niet in staat is niet waar), zijn in de linked data-wereld kennismo dellen juist open, met het uitgangspunt dat wat er niet in staat, onbekend is maar wel degelijk waar kan zijn. Dat levert soms verrassende verschillen op. Bovendien is het gebruikelijk om linked data-kennismodellen te koppelen aan bestaande vocabulaires. In het onderzoek is een manier uitgewerkt om in UML annotaties toe te voegen die dit mogelijk maken. Een web van (geo)data Linked data is, hoewel breed toepasbaar, toch in zekere zin te beschouwen als een niche standaard. Het publiceren van linked geodata maakt hergebruik mogelijk door linked data- beoefenaars, maar een grote groep potentiële gebruikers ervaart linked data als een barrière voor eenvoudig hergebruik. Neem bijvoorbeeld web developers: zij zijn niet bekend met de SDI en linked data, maar hebben wel kennis van de algemene web technieken waar alle websites mee gebouwd worden. We kunnen breed gebruik van geo-informatie dus optimaal bevorderen door algemene architectuurprinci pes en standaarden van het World Wide Web toe te passen, zoals HTTP en HTML, zonder een specifiek metamodel zoals dat van linked data te vereisen. Als lid van de internationale W3C/OGC-werk- groep Spatial Data on the Web heb ik gewerkt aan een verzameling aanbevelingen [2] voor het publiceren van geodata op het web, die gedistilleerd zijn uit de praktijk. Met als gevolg dat geo-informatie vindbaar wordt voor ieder een: gewoon door in je favoriete zoekmachine ernaar te zoeken. De data wordt ook gemak kelijker te verkrijgen, interpreteren en gebruiken voor datagebruikers in het algemeen, in plaats van alleen voor geo-experts. De overstap naar (lichtere, algemene) webstan daarden en -principes is een belangrijke ontwik keling en onderwerp voor toekomstig werk. Linked data blijft in deze ontwikkeling zeker een rol spelen. Het aanbod aan geo-linked datasets is flink gegroeid in de laatste paar jaar. Meerdere datasets die de richtlijnen voor geodata op het web implementeren zijn inmiddels beschikbaar, en OGC-standaarden worden er nu ook op aangepast. Zie bijvoorbeeld de ontwikkeling richting WFS 3.0 [3]. Mooi om te zien dat werk, waaraan ik heb bijgedragen, de evolutie in gang heeft gezet van de huidige geo-standaarden! Door de brede toepasbaarheid van geo-infor matie kunnen websites, apps en apparaatjes steeds slimmer worden en kan data de overheid en ons in ons dagelijks leven steeds meer helpen. De overheid wordt hierdoor ook trans paranter: door de beschikbaarheid van al die data op een manier waar veel mensen wat mee kunnen, wordt het voor iedereen inzichtelijk én controleerbaar waar de overheid haar beslissin gen en beleid eigenlijk op baseert. Het gehele proefschrift, getiteld 'Geospatial Data on the Web' is online na te lezen: bit.ly/2UeEfgi. Referenties [1] www.definities.geostandaarden.nl [2] www.w3.org/TR/sdw-bp/ [3] www.geonovum.nl/over-geonovum/actueel/ogc-wfs- 30-in-consultati Linda van den Brink is adviseur geo-standaarden bij Geonovum en bereikbaar via l.vandenbrink@geonovum.nl.

Geo-Info | 2019 | | pagina 39