Geodetische kwaliteit dyna puntenwolken onbekend? Er wordt geen rekening gehouden met stelselmatige fouten in het proces Door de komst van nieuwe en moderne inwintechnieken, zoals mobiele laserscanners en drones zijn de verwerkingsprocessen complexer geworden. De combinatie van meerdere sensoren, andere processing en het loslaten van vereffenen van meerdere waarnemingen van dezelfde punten maken het lastiger om de geodetische kwaliteit eenduidig aan te tonen. 38 I Geo-Info I 2019-1 Door Nico Schaefers Aanleiding voor dit artikel is dat we steeds vaker horen dat zowel mobiel scannen als dense matching niet aan de kwaliteitseisen voldoen. Hier praten we wel over nauwkeurig- heidseisen die RWS of ProRail stelt. In de HTW (Handleiding Technische Werken) van Kadaster en de productspecificaties van RWS en ProRail zijn voorschriften en eisen beschreven over hoe meting en verwerking uitgevoerd dienen te worden. Voorbeelden zijn het meten in twee kijkerstanden en vanuit meerdere standplaatsen, of waterpassen waarbij de som van afstanden naar voor- en achterbaak gelijk zijn. Alles is doorspekt om de kwaliteit van de producten te borgen. Door het gebruik van vereffeningsoftware, gebaseerd op de Kleinste Kwadraten Methode, kan (in principe bij een geschikte meetopzet en voldoende nauwkeurige waarnemingen) geen fout meer onontdekt blijven. Afgelopen jaren spraken wij met diverse dronebedrijven en bedrijven met mobiele laserscanners. Steeds kwam naar voren dat elk systeem aan de hoogste specificaties voldeed. Vroegen we door naar relatieve en absolute nauwkeurigheden, dan werden de antwoor den onduidelijker. Dronebedrijven begonnen vaak over de resolutie van de camera: "Wij meten met een nauwkeurigheid van i cm, omdat dat de resolutie van de camera is." Bedrijven met een mobiele laserscanner spraken vaak over de relatieve nauwkeurigheid van de scanner in plaats van de absolute nauwkeurigheid van Figuur 1 - Voorbeeld Dense Matching. Op de foto is duidelijk de griiiigheid van het asfalt te zien.

Geo-Info | 2019 | | pagina 40