Verslag 'Kwadrant om op te zitten'? (Prototype) 42 Geo-Info I 2019-1 'In 1610 liet de Leidse wiskundige en astronoom Snellius een kwadrant van 2 x 2 meter vervaardigen door de Amsterdamse cartograaf Willem Janszoon Blaeu. Met behulp van deze kwadrant slaagde hij erin, de omtrek van de aarde te berekenen, aan de hand van de afstand tussen Bergen op Zoom en Alkmaar en de elevatie van de poolster. Na Snellius' dood verwierf de Leidse Universiteit het kwadrant en plaatste het in een klein torentje boven op het academiegebouw. Daar mee was de eerste universitaire ster renwacht ter wereld geboren. Op dit moment bevindt het kwadrant zich in de collectie van Museum Boerhaave in Leiden. Figuur3 - Sluiting van het congres in 1958, foto uit KenL. Geïnspireerd op dit historische instrument is het ontwerp van de gelijknamige lounge stoel met trap loos verstelbare rugleuning ontstaan. De wijzervormige zijbomen scharnie ren vanuit de punt van het kwadrant, terwijl ze aan de bovenkant de rugleuning meenemen. De rugleuning scharniert aan de onderzijde vanuit een vast punt, zodat de leuning in elke stand de juist positie aanneemt. Het lijnenspel van de originele kwa drant is geabstraheerd weergegeven. Waar Le Corbusier een huis definieerde als 'een machine om in te wonen', kan de Kwadrant omschreven worden als een 'instrument om op te zitten'.' www.pietbogaards.nl Figuur 4 - Studiemiddag NVG+FIG-PC82 op 23 juni 1982 in het Nederlands Congrescentrum. Van links naar rechts: prof. Alberda (voorzitter NVGgastheer FIG), prof. [Peevski (President FIG, Bulga rije) en prof. Baarda (keynotespreker), foto Herman Quee.

Geo-Info | 2019 | | pagina 44