2019-1 I Geo-Info 43 Stan Poppe bleef vooral bekend dat hij het kabinet-Den Uyl een historische vergissing vond. Ter Beek werd later beroemd, omdat hij als Commissaris van de Koningin de start van de wielerronde van Spanje naar Drenthe haalde. Van de antwoordende staatssecretaris Siepie de Jong (1940) bleef bekend dat zij in 1980 om principiële redenen wegbleef bij de inhuldiging van koningin Beatrix. Van 1984 2005 was zij de Kroonbenoemde burgemees ter van Leek! Ook de vrije pers lijkt weinig aandacht aan de Kamervragen te hebben besteed: op de website www.delpher.nl is nu nog alleen een - correcte - samenvatting van de vragen en de antwoorden te vinden in het vrijgemaakt gereformeerde Nederlands Dagblad van 27 november 1981. Voor meer inhoud zij naar NGT Geodesia verwezen. Dank voor de schriftelijke Kamer- dialoog in bijgaand kader aan de website www.statengeneraaldigitaal.nl. Adri den Boer, redacteur Vragen van de Kamerleden Stan Poppe en Relus ter Beek van 22 oktober 1981 1. Is het waar, dat in juni 1982 in Nederland een internationaal geodetisch congres wordt gehouden, dat is opgezet in nauwe samenwerking met de dienst van het Kadaster en de Openbare Registers? Zo ja, wie zijn dan de overige organisatoren? 2. Is het waar, dat dit congres aanvankelijk zou worden gehouden in Maleisië maar daar geen doorgang kan vinden, omdat de Maleisische regering geen Zuidafrikaanse delegatie wenst te ontvangen? 3. Is ook voor het in Nederland te houden congres een Zuidafrikaanse delegatie uitgenodigd en draagt het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening daarvoor direct of indirect medeverantwoordelijk heid? 4. Is het waar dat het congres zal worden geopend door een Nederlandse regeringsfunctionaris? Zo ja, door wie? 5. Hoe is, voor het geval een van bovenstaande vragen bevestigend moet worden beantwoord, een en ander te rijmen met het Nederlandse rege ringsbeleid met betrekking tot contacten met Zuid-Afrika? 6. Welke maatregelen denkt U te nemen? Antwoord van Staatssecretaris Siepie Langedijk-de Jong (Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening, PvdA), mede namens de Minister van Buitenlandse Zaken. (Ontvangen 16 november 1981) 1. Van 20 tot en met 26 juni 1982 zal te 's-Gravenhage plaatsvinden de jaar lijkse bestuursvergadering van het Comité Permanent van de Fédération lnternationale des Géomètres (FIG), waarbij verenigingen en correspon denten op geodetisch gebied uit 56 landen zijn aangesloten. De organisa tie van deze bijeenkomst, waarvoor 250 deelnemers worden verwacht, is volledig in handen van de Nederlandse Vereniging voor Geodesie (NVG), die daartoe reeds in 1980 door de FIG is benaderd. Ter gelegenheid van de genoemde jaarlijkse bestuursvergadering worden gewoonlijk ten behoeve van de deelnemers aanvullende activiteiten voorzien, zoals een symposium, een studiedag en technische excursies. De bijeenkomst in 's-Gravenhage van het Comité Permanent van de FIG valt samen met het 150-jarig bestaan van het Kadaster. De aanwezigheid van vele deskundigen op het gebied van geodesie uit een groot aantal landen is voor de «Com missie 150-jarig bestaan Kadaster» aanleiding geweest haar - nationale -jubileumviering op maandagmiddag 21 juni 1982 een internationaal tintje te geven. Deze manifestatie staat echter los van de FIG-bijeenkomst. 2. Maleisië zou oorspronkelijk de organisatie van de bijeenkomst in 1982 voor zijn rekening nemen, maar heeft verklaard dat de verlening van inreisvisa aan onderdanen van een aantal landen, waaronder Israël en Zuid-Afrika, niet kon worden gegarandeerd. 3. Bij de FIG is aangesloten een vereniging van Zuidafrikaanse geodeten, de Central Council of Landsurveyors of RSA. Het betreft hier een zuiver particuliere belangenbehartigingsorganisatie, die zevenhonderd leden telt en geheel los staat van de Zuidafrikaanse overheid. Het lidmaatschap staat open voor iedereen. Gezien het lidmaatschap van de FIG kan de Central Council of Landsurveyors of RSA een afvaardiging sturen naar de bijeen komst in 's-Gravenhage. Het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening draagt hiervoor direct noch indirect medeverantwoordelijkheid. 4. Het is ons bekend dat de NVG er naar streeft de opening van de vergade ring van het Comité Permanent extra luister bij te zetten door daarvoor een speciale gast uit te nodigen. 5 en 6. Gelet op het particuliere karakter van de onderhavige manifestatie en gezien het feit dat de Nederlandse overheid geen verantwoordelijkheid draagt voor de organisatie daarvan, is er geen sprake van tegenstrijdig heid met het regeringsbeleid met betrekking tot contacten met Zuid- Afrika en achten wij het niet noodzakelijk maatregelen te treffen.

Geo-Info | 2019 | | pagina 45