Brabantia Ducatus Boek BRABANTIA DUCATUS Mario Dorigo en Mathieu Franssen - Brabantia Ducatus: geschiedenis en cartobibiiografe van het hertogdom Brabant tot 1795. Explokart historisch- cartografische studies no 18, Brill 2018. 712 pp formaat 32x25,5 cm, met 950 afbeeldingen van (delen van) kaarten en 50 overige illustraties, in kleur. ISBN 9789004367029. Prijs 175,50. 44 Geo-Info I 2019-1 Het oude hertogdom Brabant, dat zich zowel in België als Nederland uitstrekte, stond centraal in de bijeenkomst van de Explokart onder zoekgroep op 18 juni 2018 op het provinciehuis in 's-Hertogenbosch. Dat was ter gelegenheid van de aanbieding van het eerste exemplaar van Brabantia Ducatus: geschiedenis en cartobibiiografie van het Hertogdom Brabant tot 1795 aan de commissaris van de koning in Noord-Brabant Wim van der Donk en de afgevaardigde van de Vlaamse regering Mevrouw Maaike Ceunen. Brabantgroep Na de opening door de dagvoorzitter Paula van Gestel kwamen eerst de auteurs aan het woord: Mario Dorigo en Mathieu Fransen beschre ven het onderzoek door de 'Brabantgroep'. Dit zijn vrijwilligers die in het kader van het Explokart-project vanaf het jaar 2000 bezig zijn geweest alle kaarten van het hertogdom te traceren in kaartcollecties, met het bijeenbrengen van het illustratiemateriaal, het maken van de beschrijvingen voor de kartobibliografie, het schrijven van de histori sche inleiding en de analyse van de veranderingen in het kaartmate riaal. Commissaris van der Donk reageerde op de aanbieding met een bevlogen historische reactie over het oude hertogdom en de huidige samenwerking over de landsgrenzen heen. Brabantia Ducatus is vooral vanwege de studie en analyse van de veran deringen in het kaartbeeld een bijzonder boek geworden. Maareerst geeft het werk een historische inleiding met de geschiedenis van het hertogdom en een overzicht van de historie van de kartering, waarbij opmerkelijk is hoe lang nog de fictie van de eenheid van het hertogdom, verdeeld tussen de Staatse en Spaanse, later Oostenrijkse Nederlanden, overeind werd gehouden. Stamboomachtige schema's maken de chronologie van de uitgevers van alle behandelde kaarten meer inzichtelijk. Veranderingen in kaartbeeld De analyse van de veranderingen in het kaartbeeld begint met het beeld van de Schelde, waarbij de Westerschelde geleidelijk de rol van Antwerpen's toegang tot de zee van de Oosterschelde overneemt. Dit wordt verbeeld aan de hand van talrijke fragmenten uit opeenvol gende kaarten (de vergelijking van de detailkaarten is vaak moeilijk vanwege hun wisselende oriëntering). Dat geldt evenzeer voor de andere behandelde objecten: de Maas, de Biesbosch, landgoederen, bossen, dorpen en steden, en de inpoldering. De geleidelijke bedijking van Brabant's noordwesthoek met Willemstad, Princenland en Klundert wordt geweldig gevisualiseerd. Hoe gebrek aan plaatselijke opnames kan leiden tot het voortbestaan van spookdorpen op de kaart laat een serie fragmenten met de plaatsnaam Bornberge zien. Door Van Deventer in 1536 geïntroduceerd werd Bornberge door zijn navolgers LiewhlfiSf-iiLs i-n tanohibibognirjr TOiï her ttoftojjdmn ttmbam tot ■MmV»TK WlAH foutief als dorp geïnterpreteerd en bleef het als zodanig tot 1694 op kaarten van Brabant aanwezig. Turfwinning De turfwinning die het landschap in West-Noord-Brabant deels bepaalde en pas rond 1750 eindigde, is aan de hand van de opeenvolgende kaarten goed te volgen: de verschillende turfvaarten die werden aangelegd met hun sluizen en jaagpaden, stroomopwaarts schuivend, en later zich verplaatsend van het noordwesten naar het noordoosten van het hertog dom. Daarnaast is de Peel een belangrijk terreinelement dat in de loop van de tijd door ontginning van vorm en aard verandert: de vervening start er pas echt in de 19e eeuw. Daarvóór al worden steeds wisselende routes door dit moerasgebied gekarteerd, van Helmond naar Venlo bijvoorbeeld. Veranderingen in de wegen, kanalen en watermolens, als tekenen van het ingrijpen door de mens, zijn ook goed te volgen. Ookindirect vormen ze een mogelijk bewijs voor de nauwkeurigheid van kaarten: zo heeft de Brabantkaart van Nicolaas Visscher 88% van de in zijn tijd geattesteerde watermolens opgenomen en die van Van Langren geen. Nauwkeurigheid De nauwkeurigheid van de kaarten is onderdeel van een apart hoofdstuk geschreven met hulp van Elger Heere die de digitale analyses uitvoerde. Frappant is dat de nauwkeurigheid van de kaarten in de twee eeuwen na Van Deventer niet verbeterde en er duidelijk uit te halen is tot welke gebieden Van Deventer zelf voor zijn opname geen toegang had. Ferjan Ormeiing, redacteur

Geo-Info | 2019 | | pagina 46