n terreinverkenning fis S W- V DONGEN V '6W 2019-1 I Geo-Info 7 Figuur 1 - Detail van een namenverantwoordingsmodei uit 1985, waarin omcirkelde Iettercodes of getallen verwijzen naar de voor die naam gebruikte bron, en voor gebiedsnamen met oranje arcering en begrenzing is aangegeven op welk gebied de naam betrekking heeft. W z1 D-* OriÉmf} h-i-j Ooït^rVigwt D»fjr iL IV V HI|B Wui l Gtmeentt van een vierjarige naar een tweejarige cyclus. De tijdrovende terreinverkenningsactiviteiten kwamen hierdoor onder druk te staan. In 2009 sloot het Kadaster een contract met Cyclomedia voor het jaarlijks leveren van actuele 360-graden straatfoto's (cyclorama's). Het idee daarachter was dat topografen voortaan van achter hun bureau alle straten en wegen van het kaartblad zouden kunnen verkennen. Daarom werden de reguliere terreinverkenningen gestaakt. Voor het verzamelen van naamgegevens en andere attribuutinformatie kunnen cyclorama's de terreinbezoeken echter niet vervangen. Slechts een deel van de namen is immers op borden aan gegeven en zelfs die namen, zoals gebouwnamen op de gevel, zijn vaak niet leesbaar vanaf de straat op de plek waar de cyclorama's zijn genomen. Daarom is gezocht naar externe databronnen voor het bijhouden en verrijken van een deel van de gegevens in TOP10NL. Voor functionele gebieden, zoals begraafplaatsen, bedrijventer reinen, volkstuinen, sportcomplexen, campings en natuurreservaten, is het mogelijk met een combinatie van externe data en een controle op basis van luchtfoto's een volledig overzicht te geven van alle betreffende locaties, inclusief gebiedsbegrenzing en naam. Voor bewoonde oorden werden nieuwe bebouwdekomvlak- ken ingetekend op basis van de locatie van de plaatsnaamborden en een set aanvullende regels voor de vlakbegrenzing. Het aantal inwoners van deze vlakken, nodig om de korpsgrootte van de plaatsnaam op de kaart te bepalen, wordt berekend in samenwerking met het Centraal Bureau voor de Statistiek. De namen van de belangrijkste plaatsen, en ook de straatnamen, zijn afkomstig van de Basisregistratie Adressen en Gebouwen (BAG), die wordt bijgehouden door de gemeenten. Veel andere plaatsnamen, maar ook gebouwnamen, veldnamen en waternamen, kun nen helaas niet met bestaande externe gegevens bijgewerkt worden. In 2014 leidde de invoering van de LEAN-principes in het productieproces van TOP10NL tot spectacu laire verbeteringen op het vlak van de efficiëntie. 'Verspillingen' zoals wachttijd werden zoveel mogelijk verwijderd en het hele werkproces werd opnieuw ontworpen. Het herkennen en markeren van wijzigingen tussen de vorige en huidige luchtfoto en het verwerken van deze mutaties vormen hierin de belangrijkste stappen. Daardoor was het mogelijk de updatecyclus te halveren van twee naar één jaar. Tegelijkertijd werd begonnen met automatische generalisatie van de kleinscha lige kaarten (TOP50 tot TOP1000, schaal 1:50.000 tot 1:1.000.000) en mutatiedetectie voor de handmatige bijhouding van alle teksten op deze kaarten, inclusief de 125.000-visualisatie (TOP25) van TOP10NL. Dankzij al deze maatregelen kun nen alle BRT-producten sindsdien vijf keer per jaar worden geleverd met een uniforme actualiteit. Het nieuwe LEAN-proces verkortte de productie tijd van een kaartblad gemiddeld zelfs met meer

Geo-Info | 2019 | | pagina 9