Gaande en komende man I! JU/mm mus* Janzflfita fA> Per 1 januari 2019 nam Tonnie Peters het beheer van het Bedrijfsmuseum Kadaster over van initiatiefnemer Zacharias Klaasse. De overdracht vond in het volste vertrouwen plaats, aldus de laatste. Klaasse vroeg hem anderhalf jaar geleden al of hij hem op wilde volgen en het inwerken als vrijwilliger vond plaats. 17 öH f\MZ\V0r f?£ 3 8 Geo-Info I 2019-2 Assistent op afroep Door Adri den Boer Bij aankomst op de vijfde verdieping van het Kadaster in Arnhem-zuid werd ik toch nog verwezen naar de voor mij bekende 'kamer van Zacharias'. Een voor verzending naar Pano rama Mesdag gereed liggende envelop met RD-foto's was echter al door Peters gevuld. Het was maar een klein deel van de 8800 ook gescande RD-foto's, die wel op intranet kwamen, maar waarmee de opvolger al bezig is om ze op het internet te krijgen. Als oud- waterstater moet ik toegeven dat ze dan nog sneller op internet staan dan de mooie NAP-peilmerkschetsen van vaak dezelfde kerktorens van de 'staat in de staat'. Start en groei Klaasse blijft nog wel tot eind 2020 vrijwilliger, maar laat snel zien dat de toegangsbadge van deze gepensioneerde nog loopt tot 1 oktober 2022. In hoeveel YouTube-filmpjes van bezoe kende historische verenigingen en dergelijke hij blijft voorkomen is een open vraag: "Ik zette ze er niet op en ik haal ze er niet af." In het gesprek bleek verder dat opvolger Peters net zo oud is en net zoveel kadastrale dienstjaren heeft als Klaasse tien jaar geleden had: 61 jaar en 44 Kadasterjaren. Peters is twee dagen in de week relatiebeheerder notariaat en twee dagen vrijgesteld voor het I I T" I IIJ cu.-*- I ffü'!' 'f4 "T-r-Anc# Jtm Presentielijst in dagregister toont veel internationaie beiangsteiiing. a "Zo, dus jij komt voor OnderOns? Je snapt natuurlijk wel dat je over 54 jaar Kadaster een boek kunt schrijven. Dat boek moet dan door een zeer professionele binder worden ingebonden en per pakketpost bij al onze medewerkers worden bezorgd. Maar dat zal wel niet de bedoeling zijn." Zo begint een gesprek met Zacharias Klaasse. Ik heb gehoord dat je nu echt gaat stoppen? "Kijk, ik ben 71 jaar oud, ik ben nog gezond en heb zin in mijn werk. Maar aan alles komt een eind. Bij het Kadaster is het ongebrui kelijk dat je je eigen opvolger aanwijst. Zelfs de raad van bestuur doet dat niet. Maar ik wel. Ik heb dit jaar Tonnie Peters langszij en hij neemt per 1 januari 2019 het beheer van het Kadastermuseum over. Daarna word ik 'assistent op afroep.' Dit is een gedeelte uit het artikel van Peter Stolk in het Kadaster personeelsma- gazine OnderOns, december 2018, p. 20 Bedrijfsmuseum. De voorganger was ooit een bewaarder en de opvolger is dus een beheer der. Passend, maar de landmeter ontbreekt. Zacharias Klaasse legt zijn selectie graag uit: "Ik wilde de breedte in!" Overigens zitten er bij het zestal (alleen mannelijke) vrijwilligers van het museum wel landmeters. Theodoliet Zo is voor de Mesdag-expositie ook Jan Stehouwer ingezet. Incidenteel was er zelfs een kernvrijwilliger uit Zwitserland om een fotogrammetrisch uitwerkinstrument te herstellen. Een landmeter werd Klaasse toch nooit, ondanks de evenwichtige opbouw van de collectie. Hij kreeg recent nog op zijn kop, omdat hij voor een foto in het personeelsma- gazine met zijn linker- in plaats van met zijn rechteroog door een theodoliet keek. Natuur lijk wist hij weer een Zeeuws verhaal van een meetarbeider met een glazen rechteroog, die ook op de kop kreeg van zijn landmeter bij gebruik van het andere. Met het Bedrijfsmuseum Kadaster is vrijwil liger Zacharias Klaasse nu al twaalf jaar bezig. De DHC-GIN-tijdschriftendatabank leert dat in 2007 en 2009 de eerste vermelding was van de oude naam 'Kadastermuseum' in respectievelijk De Hollandse Cirkel (DHC) en

Geo-Info | 2019 | | pagina 10