Bedrijfsmuseum Kadaster Uit het Belasting Douane Museum in Rotterdam 2019-2 I Geo-Info 9 Samen voor vitrinekast met in vertrouwen de open achterkant naar vóren! Tonnie Peters voor de weer herplaatste gedenkwand van het 150-jarig bestaan van de Topo grafische Dienst (Delft 1965) met de Latijnse spreuk voor 'Geen dag zonder lijn'. De wand was een geschenk van het personeel en werd gemaakt door de heren Roozenboom en Peek. in Geo-Info. Op 1 juli 2009 liep een vorige klus van Klaasse van drie jaar af en werd hij fulltime museumconservator. Op die dag bezocht net de voorzitter van de raad van toezicht van het Kadaster, minister van Staat Sybilla Dekker, het museum en presenteerde Klaasse de eerste van een reeks inventarisdelen. "Puur toeval", aldus Klaasse nu. Ter tafel komt een tot een onvolledige pre sentielijst omgetoverd kadastraal dagregister. Opvallend zijn de vele buitenlandse bezoeken dankzij het ITC en Kadaster Internationaal. H Metalen cachet met de vermelding: 'Directe belastingen en Kadaster Con trole Eindhoven' (www.collectienederland.nl/ search/?q=Kadaster&page=i7&view=grid) Opvallend zijn ook de vele superlatieven van bezoekers. In 2013 werd het eeuwfeest van de Basismeting Stroe de aanleiding om vrijwil liger Willem van Mullem te vragen om daar een model van maken. Dat gebeurde en een meettoren volgde. Er werd dus niet alleen verzameld, maar ook gebouwd. Externe vakrelaties In 2010 werd Klaasse redacteur van het tijd schrift De Hollandse Cirkel en dat blijft hij nog. Zijn droom is daarin, na gedegen onderzoek, over het Kadaster in WOII te schrijven. Uit zijn 54 kadasterjaren weet hij nog van een mede werker uit Zwolle die een schaduwschrift maakte van Joden, die bij onroerendgoed- transporten waren benadeeld. Stellig weet hij ook dat de Bewaringen in Middelburg en Nijmegen in WOII niet door Duits vuur zijn verbrand. In Nijmegen was dat dankzij de bevrijding door de geallieerden en bij Middel burg 'neigt Zacharias naar de Fransen'. In 2011 had de stichting DHC een donateursexcursie naar een museum in Dortmund met een landmeetafdeling. De herhaalde 'hebben we ook'-opmerking van Klaasse daar haalde ook Geo-Info. Dat gold vorig jaar ook de museale berging van de door de stichting DHC verwor ven en gerestaureerde verdeelmachines van het Arnhemse bedrijf De Koningh. Eerder was de TU Delft de enige bruikleengever van een Kleman-barometer en van een oude koperen supertheodoliet op de gang. Van opbouw van een relatie met de rijksmusea Boerhaave (Leiden) en Belasting Douane Museum (Rotterdam) kwam nog weinig. Contac ten met de rijksarchivaris waren er wel én goed. Initiator Klaasse had het verder te druk met rondleiden, door-verzamelen, inventariseren en ontspullen, want er werd ook veel in meervoud geschonken. Sluiten van kadastervestigingen bepaalde vaak de prioriteiten. Het Belastingmu seum bijvoorbeeld heeft kadastraal materiaal, omdat die dienst voordat men onder VROM viel ook nog bij Financiën zat, daarvoor zelfs werd opgericht. Tonnie Peters streeft naar connecties daarmee en met nog meer musea en archieven! Toekomst Het Kadaster blijft investeren in het Bedrijfsmu seum, zo blijkt ook uit de nieuwe benoeming. Tonnie Peters had al historische interesses en was al bekend met het Bedrijfsmuseum, maar vindt het er steeds leuker worden. Zacharias Klaasse kan al memoreren dat er in twee fasen ambtenaren van Binnenlandse Zaken op bezoek kwamen, nadat het Kadaster in Rutte-3 naar dat departement 'verhuisde', maar Tonnie Peters verwacht er meer. Bij het verlaten van het pand zie je opnieuw dat ook de hal deels in gebruik is bij het bedrijfsmuseum. Er prijken metalen memora bilia van dienstfiets tot Volkswagen Kever en buiten op de binnenplaats nog hardstenen grenspalen.

Geo-Info | 2019 | | pagina 11