Geo-informatie: betekenis Wat hebben geo-informatie en zingeving met elkaar te maken? Hoe kun je als manager geo- informatie (of manager I&A of facilitair) je medewerkers zó aansturen dat ze hun werk als betekenisvol ervaren? In dit artikel poog ik een bijdrage te leveren aan het antwoord op deze vraag. Om de clou alvast te verklappen: zingeving is een kritische succesfactor die je moet managen. Geo-informatie kan bij uitstek betekenisvol zijn. 10 Geo-Info I 2019-2 Door Harrie van der Werf Figuur 1 - het PERMA-model van Martin Seligman. Zingeving is 'hot'. Eind januari 2019 organi seerde NRC in Pakhuis de Zwijger in Amster dam een avond met Damiaan Denys, een psy chiater met een no-nonsense profiel. De zaal zit vol met beschaafde NRC'ers. De gemid delde leeftijd is zeker 50 jaar. Zijn laatste zin op deze avond: "Mensen zoeken betekenis in het werk." Een panellid, bedrijfsarts, onderschrijft die conclusie. 6 februari 2019: Dirk de Wachter spreekt in de Jacobikerk in Utrecht. De kerk zit vol, zeker 800 bezoekers. Leeftijdscategorie: vooral jonge mensen, studenten en net-afgestudeerden. Zijn vaak herhaalde tip: "Wees geen gelukzoe ker, zoek betekenis, ook en juist in je werk." Dus: betekenis op het werk, het is blijkbaar belangrijk, maar hoe doe je dat? Dit is toch het vakgebied van filosofen en theologen? Zitten we bij I&A en geo-informatie wel goed? Betekenis heeft zin Eerst een stukje theorie: het PERMA-model van Martin Seligman, grondlegger van de positieve psychologie [1]. In dit model (zie figuur 1) komt 'meaning', bete kenis, expliciet naar voren. Naast goede rela ties, het behalen van doelen, commitment en positieve emoties. Dit model biedt handvatten voor elke manager, in het bijzonder I&A en geo-informatie. Want wat is bij geo-informatie kenmerkend: we krijgen te maken met langere informatieketens waarin mensen de schakels vormen [2]. Betekenis op het werk is gerelateerd is aan weten waarvoor je iets doet. Als ketens lang zijn, kan het doel van de keten uit het zicht verdwijnen, evenals de betrokkenheid met andere schakels. Dit lijkt op lopende band werk, 'het Taylorisme': niet zinnig, soms geestdodend werk. Gegevensbeheer en metagegevensbeheer kunnen zo ervaren worden. Maar ook softwarebouw en zelfs het design van een geo-website. Verbroken ketens creëren zinloosheid met als consequenties: minder resultaat, lagere kwaliteit, verminderde innovatie en de kans dat personeel vertrekt. Wat zijn de eerste signalen? In de afgelopen vijftien jaar heb ik opdrachten en projecten zien slagen en stranden. Hoe kun je dat zien aankomen? Wanneer is te zien of een project van de rails gaat lopen? Het verschil tussen slagen of stranden zat en zit vaak in de rol van de 'verbindingsofficier'. Wat is een verbindingsofficier? Deze medewer ker is inhoudelijk sterk, weet inhoudelijk wat er gebeurt in een keten. Hij of zij ziet wat er goed gaat, fout gaat en komt in actie. Proactief zijn is cruciaal. Als deze rol niet goed wordt ingevuld, zie je te laat dat het fout gaat. Als de verbindingsofficier goed functioneert komen interventies op tijd. Maar als de verbin dingsofficier zijn werk niet goed doet, waar merk je dat dan aan? Mijn ervaring is dat je dit het eerste merkt aan 'herhaalde besluitvorming'. Een onderwerp komt langs, wordt behandeld, komt weer langs, wordt behandeld, enzovoort. Zodra je dit patroon waarneemt, kun je het beste het project stilleggen en met betrokkenen om Engagement PeEatïonshïps Achievement Positive Emotions Meaning

Geo-Info | 2019 | | pagina 12