vol werk? 2019-2 I Geo-Info tafel gaan. Dit is een lastig besluit. In alle geval len dat ik dit besluit nam, heb ik er wakker van gelegen. Je zit in de fase dat je voelt dat het fout gaat en dat er iets moet gebeuren. Het is voor iedereen confronterend. Hoe dan wel? Als we werken in geo-informatieketens is het voor betrokkenen nuttig/nodig om te weten hoe de keten in elkaar zit en wie de collega's in de keten zijn. Een kick-off, georganiseerd door de verbindingsofficier, maakt dat alle betrokkenen weten wat hun bijdrage moet zijn. Dat motiveert enorm, de 'E' van Engage ment in het PERMA-model. En het creëert dat iedereen zijn intelligentie en energie gebruikt om mee te denken. Met als gevolg dat je met elkaar resultaten haalt, de 'R' in het model. Geo-informatie heeft door zijn betrokken heid in informatieketens een groot potentieel voor betekenis. Dit is een andere visie dan die je soms hoort: mensen gekluisterd aan een beeldscherm in de kelder van de organisatie. Dit potentieel ligt niet voor het oprapen, je moet er het nodige voor doen. Het begint met het opleiden en begeleiden van verbin dingsofficieren. Voorbeelden Casuïstiek verduidelijkt dit. Kijk eens naar de volgende signalen: De opdrachtgever krijgt iets anders dan is afgesproken. De opdrachtnemer levert iets anders dan wat de opdrachtnemer heeft aangeboden. Hier is de interne keten van de opdrachtne mer niet op orde (dat kan ook). De BAG- of BGT-beheerder ontvangt de gegevens niet die door hem verwerkt moeten worden. De uitvoerende afdeling levert producten op en hoort er niets meer over, weet niet of het product gebruikt wordt. Het team ervaart de samenwerking als los zand. Serieuze meldingen (bijvoorbeeld dezelfde query levert verschillende resultaten) komen op het bord van de problem mana ger, maar de melder krijgt geen response of oplossing. In een samenwerkingsverband laat één partij het afweten, andere onderwerpen hebben hogere prioriteit. De keten loopt vertraging op. Medewerkers zijn vergeten waar het project 'ook alweer over ging'. Medewerkers nemen vakantiedagen op zonder af te stemmen of het past. Gegevens en software worden bijgehou den, maar het is onbekend of ze worden gebruikt. Deze voorbeelden duiden op ketenproble men. Opdrachten zijn verstrekt zonder de expliciete rol 'verbindingsofficier' bij opdracht gever en/of opdrachtnemer. De voorkant en de achterkant zijn niet meer verbonden. Tips Hier een paar tips die helpen om deze casuïs tiek te voorkomen en om te zetten naar zinvol werk: Benoem per opdracht een verbindings officier, al dan niet ondersteund door een projectleider. Dit kan zowel bij de opdrachtgever als bij de opdrachtnemer. Leer ketenrisico's te benoemen. Bijvoor beeld hoe afhankelijk elke schakel is van het resultaat. Zonder afhankelijkheid is commitment een open vraag. Breng de keten in beeld en benoem een representant van elke schakel. Start elke opdracht met een kick-off met expliciete aandacht voor de rol van de verbindingsofficier. De verbindingsofficier informeert regel matig de hele keten en is de eerste die actie neemt. Werk bij voorkeur op basis van de agile- methode, zodat regelmatig terugkoppe ling plaatsvindt tussen opdrachtgever, opdrachtnemer en gebruikers. Benoem vanaf het begin het lifecycle management. Beheer en beheerders van producten en diensten zijn daarmee benoemd en betrokken. Organiseer ketensessies waarbij verbin dingsofficieren uitleggen hoe ze hun rol invullen. Het biedt intervisie voor de verbin dingsofficieren en vernieuwt en versterkt betekenis voor alle betrokkenen. Het bovenstaande is van toepassing op het managen van technische infrastructuur, beheer van basisregistraties, geo-informatie- projecten, omgevingswet, enzovoort. Samengevat Werken in ketens kan voor alle betrokkenen motiverend zijn, mits de verbindingsofficier aan de betrokkenen blijft uitleggen waar de keten over gaat, wat de status is, wat ontwikkelingen zijn. Het I&A-vakgebied en geo-informatie zijn bij uitstek geschikt om medewerkers betekenisvol werk te bieden. Keteninformatisering kent veel schakels en daardoor zijn medewerkers betrokken bij interessante trajecten. De rol 'verbindingsofficier' is cruciaal en vergt investering van management en medewerkers. Agile werken en lifecycle management zijn twee andere componenten die het bovenstaande versterken. In een volgend artikel wordt dit onderwerp gekoppeld aan productlijnen en innovatie. Daarna volgt een artikel over de binnenkant van verandermanagement: de intenties van de medewerker. Referenties [1] en .wi ki ped ia.org/wi ki/Ma rtin_Selig ma n [2] 'Keteninformatisering in kort bestek' van J.H.A.M. Grijpink Harrie van der Werf is directeur bij InformatieWerf BV. Hij is bereik baar via hfwerf@gmail.com.

Geo-Info | 2019 | | pagina 13