The national atlas of Korea Boek The national atlas of Korea. Comprehensive edition. Hoofdredacteur Hwang Chul Sue. National Geographic Information Institute, Ministry of Land, Infrastructure and Transport. Formaat 42x30cm, 172 pp., ISBN 978-89-93841-29-9. 12 I Geo-Info I 2019-2 Dit is al de vierde editie van 'De nationale atlas van Korea'. Niet in de handel, maar toegezonden door de (Zuid-)Koreaanse ambassades aan belangstellenden. De Koreaanse versie van deze atlas is bedoeld voor adolescenten om hun land beter te begrijpen ('To highlight various geographic elements in order to link the patterns we see and create by living in an area'). Het werk begint dan ook met een kaartgebruiksgids van 12 bladzijden met verschillende soorten kaarten, schaal en projec ties. Ik heb nog nooit zo'n uitgebreide kaartgebruiksinleiding gezien. Kaartgebruik stimuleren De atlas munt verder uit, doordat op bijna elke bladzijde een korte interpretatie van de op die bladzij voorkomende kaarten is opgeno men. De vragen zetten de scholieren aan om de antwoorden in de atlas te vinden. Bijvoorbeeld door het vergelijken van kaarten om op die manier nieuwe kennis te genereren. Dat is een geweldige manier om zowel de atlas in het aardrijkskunde-onderwijs te integreren als om kaartgebruik te stimuleren (en die verdient zeker navolging). Jam mer is dat in die kaartgebruiksgids een aantal aperte fouten (zoals het weergeven van absolute hoeveelheden met choropleten) en misverstanden (dat neerslag-isolijnenkaarten niet door interpolatie tot stand zouden komen) voorkomen. Na deze inleiding komt heel Korea aan de beurt: Zuid- en Noord-Korea en de gedemilitariseerde zone, de historische ontwikkeling van het schiereiland en de recente ontwikkeling sedert 1945, en 6 pagina's over alleen Noord-Korea met een korte demografische en economische karakteristiek. Dan volgt het fysisch milieu, met als bijzonderheid extrapolaties of projecties van temperatuur, neerslag en stormen in verband met de klimaatopwarming, evenals van zeetemperatuur en - niveaustijging - waarbij tevens gekeken wordt wat voor uitwerking dat zal hebben op de vegetatie en te verbouwen gewassen. Globale relaties Het aan Zuid-Korea gewijde deel begint met een kaart van de voor naamste geplande infrastructurele ontwikkelingen (droogleggingen, autosnelwegen, nieuwe industriesteden en stuwdammen) gericht op een betere spreiding van de menselijke activiteiten over het land, gevolgd door het urbanisme en Sejong, de geplande nieuwe hoofdstad, verder weg van de grens met Noord-Korea dan Seoul, dat onder bereik van Noord-Koreaanse kanonnen ligt. Dan komen economie en industrie aan de orde, nog voor de demografie. Daarna komen de internationale relaties aan de orde en de ecologie, verontreiniging en duurzaamheid. De globale relaties nemen relatief veel plaats in: handel, investeringen in het buitenland en andersom, internationale samenwerking. Dat er daarna nog 14 pagina's kleuren platen komen past volstrekt niet! Volgens de tekst zijn de kaarten uit de atlas ook beschikbaar via nationalatlas.ngii.go.kr. De hoofdschalen van de kaarten zijn ca 1:1,5M en 1:3,5M, er is een index van de gekarteerde onderwerpen. Aan de atlas heeft ook een team van Amerikaanse aardrijkskundeleraren meegewerkt, die twee jaar in de klas met de gebruiksmogelijkheden van de kaarten in deze atlas hebben geƫxperimenteerd; hun bevindingen zijn mede in de kaartinterpretatie-paragrafen verwerkt. Voor de bespreking van de tweede editie zie Geo-Info nummer 10, 2010. Ferjan Ormeling, redacteur

Geo-Info | 2019 | | pagina 14