The national atlas of Korea for children THE NATIONAL ATLAS OF KOREA The national atlas of Korea for children, hoofdredacteur Hwang Chul Sue. Uitgegeven door het National Geographic Information Institute (Ministry of Land, Infrastructure and Transport), te Suwon in 2017. io8pp, formaat 35 x26cm met 73 kaarten, 47 diagrammen, 7 kleurplaten, 146 foto's en 13 overige illustraties. ISBN 978-89-93841-27-5. 2019-2 I Geo-Info 13 MV)« UH alfwit Het is een geweldig idee om een nationale atlas ook voor kinderen te bewerken. Na Israël en Frankrijk is dat nu ook door Koreaanse geogra fen gedaan. Het blijft echter moeilijk om het goed op kinderen af te stemmen. Behalve het taalgebruik en de keuze van de onderwerpen moeten ook de structuur en de vormgeving voor een jonger publiek geschikt worden gemaakt. Dat is nog niet zo eenvoudig. Bedreigingen milieu Deze atlas lijkt afgestemd te zijn op begin middelbare school leeftijd. De atlas bevat een korte historische inleiding ('Korea in context'), die de splitsing in 2 Korea's verklaart (de meeste kaarten betreffen alleen Zuid- Korea, slechts een paar fysische kaarten hebben het hele schiereiland tot onderwerp), brengt dan een aantal fysische ('natural setting') en sociaal-economische ('people and culture') onderwerpen in kaart, gaat in op de bedreigingen van het milieu ('challenges and responses') en op globale samenwerking ('global connections') en eindigt met een aantal topografische kaarten van het schiereiland. Bodemsoorten Natuurlijk horen er dinosaurussen en de Koreaanse jeugdcultuur met zijn popgroepen in, maar om daarnaast 17 bodemsoorten te onder scheiden zonder dat er uitgelegd wordt wat de gebruiksmogelijkhe den ervan zijn, wordt aan het doel voorbijgeschoten. Er staat dat het grootste 'land reclamation project' ter wereld het Saemangeum project is met 40 500 ha (maar onze Noordoostpolder heeft 46 000 ha, Oostelijk Flevoland 54.000 ha en Zuidelijk Flevoland 43 000 ha). Evenmin is een kaart met een indeling in 6 aardverschui vingsrisicoklassen nuttig als er niet bijstaat welke klasse het minst gevaarlijk is. Maar er is over het algemeen sprake van goede en leuke combinaties van kaarten, foto's en diagrammen. Het taalgebruik kan wel beter: in plaats van over cetaceën en pinnipeden zou men het over walvissen en zeehonden moeten hebben, en een betere afstemming tussen de kaarten en diagrammen enerzijds en de begeleidende tekst anderzijds is gewenst. Samsung Opvallende trends op de kaarten of plotselinge veranderingen in de diagrammen zouden in de begeleidende teksten moeten worden verklaard. Er wordt met geen woord gesproken over de producten die we met Korea associëren zoals Samsung, Kia of Hyundai. Wel over oceanografisch onderzoek, globale samenwerking op het gebied van de voedselproductie en duurzaamheid. En dat maakt de atlas natuurlijk ook interessant: wat vinden de Koreanen de moeite waard om aan hun eigen en aan buitenlandse kinderen te laten zien over hun land? In dat verband wordt met name ingegaan op de uitdagingen van het milieu: het land is kwetsbaar voor de door zijn grote buren veroorzaakte ver vuiling (de Oost-Chinese Zee is één van de meest vervuilde ter wereld) en de atlas toont welke maatregelen er allemaal genomen worden ter bevordering van de duurzaamheid zoals rivierherstel, het tegengaan van bodemerosie en aardverschuivingen en het aanleggen van zon nepanelen- en windmolenparken. Als atlas voor kinderen niet helemaal geslaagd, maar behoorlijk informatief over de Koreanen! Ferjan Ormeling, redacteur

Geo-Info | 2019 | | pagina 15