Jan Doustraat Meetketti nq Bijeenkomst 'GNSS voor nieuwe precisietoepassingen' Mussertpalen 2019-2 I Geo-Info 15 Ook Jan Dou werd vernoemd zonder uitleg. Nadrukkelijk is in Zwaag bij al het moois te betreuren dat er nergens onderschriften met een uitleg van de namen staan. Het was in dit blad in 2013 al aanleiding om wat de vernoemde mensen betreft alleen maar het straatnaambordje van landmeter Jan Dou te fotograferen. Hij was en is tenminste op de Wat een Meetketting is snapt iedereen? website www.wikipedia.nl te vinden: 'Jan Pie terszoon Dou (Leiden, 1572 of 1573 - 5 augus tus 1635) was een invloedrijke landmeter. Hij heeft meer dan duizend kaarten getekend, verschillende boeken over zijn vakgebied gepubliceerd, en hij is de uitvinder van de Hollandse cirkel.' Mijn recente check bij een verbindende kassa van super Deen in winkelcentrum Hollandse cirkel bevestigde de publieke onbekendheid met het vernoemde meetinstrument. Tot slot: in Zwaag is niét de GIN-partner stichting De Hollandse Cirkel van 1998 of haar gelijknamige tijdschrift van 1999 vernoemd. Die zijn immers zelf al vernoemd naar het zelfde oud-Hollandse meetinstrument als de straat en het winkelcentrum dat nu ook zijn! Adri den Boer, redacteur (en lid Straatnaam commissie gemeen te Zuidplas) Op 14 juni presenteren leveranciers en gebruikers in het veld een aantal nieuwe toe passingen van centimeter nauwkeurige GNSS- toepassingen. GNSS-chips voor massamarkten verlagen de kosten en vergroten de mogelijk heden voor nieuwe toepassingen in positiebe paling met GNSS. Tijdens deze dag vertelt Pieter Franken (Skeye BV) meer over het gebruik van GNSS in drones, geeft Theo Kleinendorst (Acacia Water BV) een lezing over 'Bodemwater peilen met GNSS' en vertelt Tommy van der Heijden (MarXact) meer over de universele RTK GNSS-ontvanger. Meer informatie is te vinden op: bit.ly/2TPFpDm Uitgezette grensstenen zijn er in soorten. Je kunt ze niet alleen indelen naar materi aal en leeftijd, maar wanneer het gaat om overheidspalen ook vernoemen naar amb tenaren, mits die later in de fout gingen. Een voorbeeld van vernoemen zonder dat misdragen is onbekend! Een Mussertpaal is de benaming voor een betonnen grenspaal zoals die langs sommige doorgaande wegen in en van de provincie Utrecht zijn geplaatst op initiatief van ir. Anton Adriaan Mussert. Hij studeerde in Delft met Willem Scher- merhorn Civiele Techniek; Anton woonde met zijn moeder en zus op Kanaalweg 15 daar. Ze stu deerden op 5 juli 1918 tegelijk af, Mussert 'met lof'. In 1946 stemde Schermerhorn in met het dood vonnis tegen zijn vroegere studiemakker. Mussert werkte eerst bij Rijkswaterstaat. Van 1920 tot 1927 was hij ingenieur en van 1927 tot 1934 hoofdingenieur bij de Provinciale Water staat Utrecht. Hij werd ook belast met het pro vinciaal wegenplan, een toen nieuwe landelijke ontwikkeling. De vele palen markeren de grens tussen de provinciale grond en het particulier eigendom. Op de achterkant van de palen staan daarom de letters PG: Provinciale Grond. Op de andere zijde van de paal staat het provinciewa penschild van Utrecht. Het is best lastig zonder kleur: een gevierendeeld schild; op het eerste en vierde kwartier staat een kruis, op het tweede en derde kwartier een leeuw. Het hartschild bestaat uit twee schuine vlakken. Het schild is gedekt met een markiezenkroon. Veel palen bleven bewaard langs de Hamseweg in Hoogland (Amersfoort). De nu beperkte grootte van zo'n grenspaaltje wordt weer prima aangegeven door Frederiek Breedijk, die dat in het vorige num mer met een gróte grenspaal in Nijkerk ook deed, opnieuw dank. Ook aan haar moeder voor de foto's! Adri den Boer, redacteur

Geo-Info | 2019 | | pagina 17