II 2019-2 I Geo-Info 1 17 Felicitatie van de 'jonge doctor' door Kapitein Luitenant ter Zee Barten van hydrografie met een in een ongebruikte zeekaart verpakt geschenk. De promovendus vond dat proza en checkte in andere bronnen of Tydeman alles nog wel wist. "Hij verdedigde zich ook." Een ander commissielid merkte op dat er weinig marineofficieren waren die een schip naar zich vernoemd kregen. Het viel hem wel op dat men het schip 'Tijdeman' noemde. Ik vernam pal daarna van marinemensen dat dit bij hydrografie en aan boord van de A906 zeker niet zo was. Hr.Ms. Tydeman, 1976-2004, is nu MV Plancius. Kwamen adelborsten eerst al met 12 jaar op de opleiding en waren ze met 15 jaar officier, Tydeman wilde oudere adelborsten. De pro movendus begreep dat wel. Na het beraad van de commissie kon uiter aard de koker met de bul worden uitgereikt. Het proefschrift is digitaal beschikbaar via het Leids Repositorium [1]. Daarin prijkt alles, ook het boekomslag met Tydeman, in ceremonieel tenue! Referenties [1] openaccess.leidenuniv.nl Adri den Boer, redacteur Ktii-ilrtkl IJ h l- Miiiim: Nog steeds voor €17,50 te koop op www.marineshirts.nl. G.M.W. Acda, 'Op de deining van de wetenschap - Leven en werk van Gustaaf Frederik Tydeman 1858-1939, zeeofficier en hydrograafPaperback, 275 blz., ISBN: 9789051945577, 39 50 Gustaaf Frederik Tydeman (1858-1939) is een intrigerende figuur. Hij wist in zijn leven wetenschap en actieve dienst als marineofficier te combineren en dat heb ben weinigen hem nagedaan. In deze eerste biografie van Tydeman komt deze bijzondere figuur tot leven. Zijn loopbaan speelde zich voor een groot deel af in Nederlands-Indië, waar hij als jong officier uitgebreid ervaring opdeed met de hydrografische opneming van kusten en vaarwaters van de archipel. In 1899-1900 was hij commandant van Hr. Ms. flottieljevaartuig Siboga tijdens de befaamde oceanografische expeditie in het oostelijk deel van Nederlands-Indië. In het vervolg van zijn loopbaan kreeg hij het commando van grote schepen en van het Koninklijk Instituut voor de Marine. Zijn laatste varende functie was eskader commandant in Indië. Hij eindigde zijn marinejaren in 1915 als commandant en directeur van de marine in Amsterdam in de rang van viceadmiraal. Na zijn pensio nering bleef Tydeman als liefhebber van de wetenschap actief in de wetenschap pelijke wereld als bestuurder en publicist. Tydemans levensverhaal illustreert het wereldwijd reilen en zeilen van de marine van zijn tijd en de rol die de marine in de maritieme wetenschappen speelde. www.uitgeverijvanwijnen.nl

Geo-Info | 2019 | | pagina 19