Kaart van Nederland in 2300 onder extreme zeespiegelstijging OPEN kaart In Vrij Nederland van februari 2019 schreef Rolf Schuttenhelm het artikel 'De zeespiegelstijging is een groter probleem dan we denken. En Nederland heeft geen plan B'. Nederlandse zeespiegelspecialisten berekenen en beschrijven in dit artikel diverse doemscenario's. Daarbij denken zij ook hardop over wat de gevolgen zijn indien het huidige internationale klimaatbeleid niet verder komt dan goede voornemens. In de strijd tegen de zee kunnen we ons nog wel een tijdlang verder ingraven, maar misschien zullen we over honderd jaar een groot deel van de Nederlandse delta in een 'gecontroleerde terugtrekking' toch moeten opgeven. Vier OpenKaarters? 28 Geo-Info I 2019-2 De Amerikanen Naomi Oreskes en Erik Conway schetsen in hun boek The Collapse of Western Civilisation: A View from the Future (2014) hoe de wereld er over ruim 300 jaar uit kan zien bij ongewijzigd beleid [1]. Als eerste afschrikwekkende voorbeeld tonen ze de mogelijke toestand van Neder land in het jaar 2300 in hun kaartje 'The nation formerly known as the Netherlands'. Dat is een zeer simpel kaartje van de ver schoven kustlijn (hun toekomstige kustlijn is geen verrassing voor iedereen die is opgegroeid met kaartje 'Nederland zonder dijken', kaart 18A uit de 55e Bosatlas). Vrij Nederland wilde een wat meer gede tailleerde en realistische illustratie in hun artikel. Op hun verzoek schetste fysisch geo graaf Kim Cohen van de Universiteit Utrecht de 'Kaart van Nederland in 2300 onder extreme zeespiegelstijging'. We bespreken hier deze verbeterde sciencefiction-kaart. Marijn Bosma (BosmaGrafiek, marijn@MarijnBosma.nl) Mooi beredeneerde sciencefiction, inclusief de voorspelling dat er in de zeebodem littekens komen van vergeefse kortetermijn- oplossingen die op dit moment nog niet eens zijn aangericht. Heel realistisch. De kaart is met viltstift getekend en dat geeft de juiste speelse en schetsmatige indruk. Wel jammer dat de gebruikte viltstift zo dik was dat de tekening onnodig klodderig en moeilijk leesbaar is. Het zal al enorm helpen als de handgeschreven teksten worden vervangen door zetwerk. De leesbaarheid kan verder worden verbeterd als er meer onderscheid wordt gemaakt in enerzijds een gedimde achter grond (de oude kustlijn én de stadskernen) en anderzijds het krachtig getekende thema (de nieuwe kustlijn, de toekomstige zand winputten en de neopolders/wisselpolders). Al met al een heerlijk document voor doemdenkers. Gelukkig wonen de meeste auteurs van deze rubriek hoog en droog op zand! Deze keer vier OpenKaarters. Winif red Broeder stopt er na vijf jaar mee. Mathie Hoenjet is gevraagd Winifred op te volgen. Winifred: "Stoppen is ruimte maken voor nieuwe dingen en mensen. Ik ben vanaf nummer 2 in 2014 mee gaan schrijven. Het contact met de andere OpenKaarters, het zoeken naar een pareltje of juist een draak van een kaart en je er ook echt even in verdiepen vond ik altijd enorm leuk om te doen." Mathie: "Mijn naam is Mathie Hoenjet. Ik heb sociale geografie gestudeerd in Utrecht en ben afgestudeerd als kartograaf bij professor Ferjan Orme- ling. Na een kort intermezzo bij ITC in Enschede ben ik al bijna 30 jaar werkzaam bij Noordhoff Uitgevers in Groningen. Door mijn werkzaamhe den als redacteur kartografie van de Bosatlas ben ik dagelijks in de weer met kaarten en diagrammen. Dat laatste is waarschijnlijk de reden waarom ik gevraagd ben om de lege plaats, die ontstaat door het aanstaande vertrek van Winifred, op te vangen." Jan-Willem van Aalst (imergis.nlen opentopo.nl, geo@lmergis.nl) Het met viltstift geschetste kaartje van Kim Cohen over Nederland in 2300 is bedoeld als eye-opener voor de dreiging die 'zeespie gelstijging' heet, maar het hangt helaas van aannames en fantasieën aan elkaar. Daardoor is de kaart eigenlijk nauwelijks serieus te nemen, wat de afschrikwekkende bedoeling goeddeels teniet doet, nog los van de observatie dat het jaar 2300 zo ver weg lijkt (zelfs mijn achterkleinkinderen maken dat niet mee) dat enige urgentie niet echt nodig is. Dat het een schets met viltstift is, helpt ook al niet. We kunnen veel preciezer zijn dan dat: we hebben immers het Actuele Hoog-

Geo-Info | 2019 | | pagina 30