OPEN 30 Geo-Info I 2019-2 tebestand Nederland (AHN), prima bruikbaar voor overstromingsberekeningen vanuit het 'kustscenario' (zie www.ahn.nl/common- nlm/viewer.html). Combineer dit met de overstromingsmodellen uit de Risicokaart voor het 'rivierenscenario' en we kunnen tamelijk nauwkeurig onze kustlijn tekenen bij zoveel meter zeespiegelstijging. Overigens verschilt de kustlijn bij 13 meter zeespiegelstijging niet veel met die van 'slechts' 3 meter zeespiegelstijging; en de maatschappelijke ramp zal net zo groot zijn. Bovendien, afgaande op de berichten over smeltend ijs op Antarctica, zou dat best al wel eens in 2100 het geval kunnen zijn. En dat maken onze kleinkinderen wél mee. Winifred Broeder (Landkaartje.nl, winifredbroeder@gmail.com) De door Kim Cohen met de hand ingete kende thematiek op een verouderde (let op de Maasvlakte), blauw-grijs-witte kaart van het huidige Nederland is een 'edu cated guess' bij het uitgebreide artikel in Vrij Nederland over diverse lange termijn scenario's over de verwachtte zeespiegel- De enorme Haagse Museoncollectie van 273.000 voorwerpen (vooral in het depot en op internet) is beroemd. Het museum werd in 1904 als 'Museum ten bate van het Onderwijs' opgericht door Frits van Paas- schen, een kranteneigenaar die van mening was dat kinderen op school te weinig kennis maakten met industrie en daardoor later niet genegen waren een technisch beroep te kie- stijging. De kustlijn is verschoven, zoals verwacht bij een zeespiegelstijging van 15 meter, de meest extreme variant. In het artikel vraagt men zich af waarom we zo weinig met de ernst van de zeespiegel stijging bezig zijn. Immers een groot deel van ons land, en in ieder geval het dichtst bevolkte deel, lijkt teruggegeven te moeten worden aan de zee. De schetsmatigheid van de kaart onder steunt grafisch het indicatieve karakter van de toekomstige situatie. Tegelijk is de kaart met detail en oog voor wat er vóór die 2300 gebeurd zou kunnen zijn gemaakt. Dat maakt het ook tot een 'fantasy-map'. Iets wat in mijn beleving de ernst van dit meest extreme scenario weinig recht doet. Je waant je eerder in een spannend te verken nen (ja bijna Tolkienachtig) landschap met eilanden en zeer bijzondere plekken voor duikers (de Amsterdamse grachtengordel). Ook zijn er golfbrekers (Utrecht 'Droog Catharijne') op de kaart te vinden. Mooi, die kunnen de Domtoren voor omvallen behoe den. Ik mag dat wel, een beetje humor, maar of het functioneel is zen. De naam Museon is een samentrekking van Museum en Onderwijs en stamt uit 1985. Een recent bezoek leerde dat navigatie en land meten ook in de 'permanente' expositie op de eerste verdieping aan de orde komen. Het betreft daar twee vitrines. In de ene gaat het om vooral mariene navigatie. In de andere meer om kope ren instrumenten, zoals die voor landmeten. Mathie Hoenjet (Noordhoïï Uitgevers/Bosatlas, m.hoenjet@home.nl) De ondergrond voor deze kaart kan redelijk snel gemaakt worden op basis van de huidige hoogtelijnen. De keuze voor projecten die tussen nu en het jaar 2300 ingezet en ook al weer teloorgegaan zijn, is natuurlijk erg arbitrair. Die krijgen wat mij betreft iets te veel aandacht. De overige vormgeving past wel redelijk bij dit thema. Rond 'de nieuwe kustlijn' is de tekening erg onrustig door de vele schetsmatige lijntjes en schrapjes. Dit past wel bij de onzeker heid rondom de kustlijn. De nieuw bedachte namen 'Kempen Kaap' en 'Drenthe Wadden' zijn wel grappige aanvullingen. Op het 'vasteland' is weinig tot niets veran derd. De namen hadden hier iets duidelijker geplaatst mogen worden met een uitvoering met vaste lijnen, duidelijke symbolen en gezette tekst. Dan had het verschil tussen 'schets/idee' en 'werkelijkheid' aan kracht toegenomen. Referenties [1] www.collapseofwesternciv.org/ Bijéén daarvan prijkt als toelichting: 'Waterpas voor landmeetkunde. Jan Maarten Kleman Zoon, koninklijk instrumentmaker. Amsterdam, Nederland, 1801-1855'. Coll. nr. 84401'. Bij een ander daar staat: 'Waterpas volgens Egault, Gebr. PH. Caminada. Den Haag, Nederland, omstreeks 1900. Coll.nr. 118332'. Adri den Boer, redacteur

Geo-Info | 2019 | | pagina 32