Ruimte voor de provincie Column 2019-2 I Geo-Info Als dit blad verschijnt, hebben we de provinciale verkie zingen weer achter de rug. Maar terwijl ik dit schrijf, liggen ze nog een paar weken in de toekomst. Veel opwinding, laat staan enthousiasme, brengen die verkiezingen doorgaans niet teweeg. Als ik de prognoses mag geloven, is de kans dat u niet bent gaan stemmen minstens vijftig procent. De roep om die provincies maar op te heffen is de laatste jaren weer verflauwd. Eigenlijk heb ik er dit keer niemand meer over gehoord. Dat zoiets komt doordat brede lagen van de bevolking overtuigd zijn geraakt van de belangrijke rol die de provincies spelen, is misschien een al te optimistische conclusie, maar wel een troostrijke gedachte voor een provincieambtenaar. En, ach, zo raar zou die gedachte nou ook weer niet zijn. Klimaat, vervoer, wonen en natuur: de provincie gaat over de vormgeving van Nederland. Belangrijke thema's die de toekomst van ons land voor ons en onze kinderen bepalen. En ze gaan allemaal over ruimtegebruik. Hoe kunnen we de ruimte die we hebben duurzaam, bereikbaar, bewoonbaar en toch groen inrichten? Dat kunnen die provincies niet op eigen houtje. Daarvoor hebben ze de samenwerking nodig van andere overheden, bedrijven en kennisinstituten. De provincie jaagt aan, verbindt en coördineert. Ruimtelijke inrichting als opgave en verbinden als methode, dan is geo-informatie niet ver weg, zou je denken. En dat is dan ook zo. Provincies investeren vanouds veel in goede geo-informatie. De provinciale tekenkamers van de vorige eeuw zijn inmiddels opgegaan in de kantoortuinen van deze tijd, waar het flexwerken heerst. De landmeter en kartograaf zijn omgeschoold tot GIS-specialist, data-analist of datascientist. Maar gebleven is het tafereel van enkele mensen die gebogen zitten over een kaart en elkaar aanwijzen waar die nieuwe windmolens moeten komen. Of niet moeten komen. Of die nieuwe woonwijk, provinciale weg, kustver dediging, warmtenet of natuurverbinding. En in dat hele proces van idee tot uitvoering schuift geo-informatie steeds verder op naar voren. Waar de kaart in het verleden vaak het sluitstuk was, waarin de uitkomst van de besluitvorming werd vastgelegd, is het nu steeds meer het beginpunt. De prominentere rol van geodata past natuurlijk helemaal bij het datagedreven werken dat nu de toon zet. Die ontwik keling kent een complementaire beweging in de afname van de specialistische kennis binnen de provinciale overheid. Collega's die geluidsmodellen ontwikkelden, bevolkings prognoses programmeerden, of vogeltellingen verwerkten, werken niet meer bij de provincie. De provinciale organisatie is de laatste jaren flink in omvang geslonken. Deels omdat de meeste uitvoerende taken naar andere overheidsorganisaties, als waterschappen en omgevingsdiensten, zijn overgeheveld en voor een ander deel omdat specialismen zijn afgestoten. Provincies waren er vroeg bij toen het ging om het beschikbaar stellen van data. Al in 2007 ondertekende de huidige Commissaris van de Koning in Drenthe, toen in haar functie van staatssecretaris van BZK, met de gezamenlijke provincies een intentieverklaring die alle provinciale geodata tot open data maakte. Om die intentie ook uit te voeren hebben de provincies toen het Provinciaal GeoRegister in het leven geroepen, waarbij de INSPIRE-verplichting om tientallen datasets aan Europa te leveren een extra stimulans was. Afgelopen jaar is dat PGR na bewezen diensten en met enige weemoed beëindigd. Je moet ook weten wanneer je creatie, ook al ben je daar nog zo trots op, z'n beste tijd heeft gehad. Provinciale data is nu te vinden in NGR en PDOK en nog altijd overvloedig: van de 6092 datasets in het Nationaal GeoRegis ter komen er 2435 van de provincies. In de serie artikelen die NRC in de aanloop naar de ver kiezingen aan de provincies heeft gewijd, zegt gedeputeerde Floor Vermeulen (Zuid-Holland): "Dit is een overheidslaag waar de rede en inhoud van belang zijn." Politieke verschillen doen er minder toe en dus is er meer ruimte om op basis van data tot een vergelijk en tot oplossingen te komen. Een midden bestuur dat partijen verbindt om grote en belangrijke doelen te bereiken. Waarvan we de resultaten, wat ze ook zullen zijn, allemaal gaan ondervinden. In Zuid-Holland alleen moeten in 10 jaar tijd 230.000 woningen worden gebouwd, in 30 jaar tijd een energieneutrale provincie zijn bereikt en in de dichtslib bende Randstad een goede bereikbaarheid verzekerd zijn. En dat terwijl de zeespiegel stijgt en het land veel harder zakt. Geo-informatie zal een essentiële rol spelen om de goede keuzen te maken en de doelen te halen. Als dat geen reden is om de komende jaren met extra veel belangstelling naar de provincies te kijken en de volgende keer wel te gaan stemmen, dan is geo-informatie misschien niks voor u. Johan van Arragon senior fT-adciseur, provincie Zuid-Holland provinciaal projectleider INSPIRE adviseur Geonovum voor provincies jfvan.arragon@pzh.nl

Geo-Info | 2019 | | pagina 33