geo-onderwijs O 2019-2 I Geo-Info 33 Als alleen de toppen te zien zijn weetje niets over de dalen. Foto: asoggetti op Unsplash (unsplash.com). SocGeo en GSEO de meeste waardering voor 'groepsgrootte bij hoorcolleges'. Het minst gewaardeerd in 2018 werd bij alle vijf de opleidingen 'groepsgrootte bij werkgroepen'. In 2017 was dat alleen bij TUD - Geomatics ook al zo. In Wageningen, Utrecht (SocGeo) en Twente kreeg het aspect 'verhouding kleinschalig versus grootschalig onderwijs' de minste waardering. Aspecten van studiebegeleiding NSE vroeg naar de waardering van: mogelijkheid tot begeleiding; kwaliteit van de begeleiding; initiatief tot begeleiding of ondersteuning door de opleiding. In 2018 werd bij zowel Geomatics als GI Science het aspect 'mogelijkheid tot studiebegeleiding' het hoogst gewaardeerd. In 2017 was dat ook zo voor Geomatics, GI Science en Sociale Geografie. De studenten bij GIMA en bij Sociale Geografie hadden in 2018 de meeste waardering voor de 'kwaliteit van de begeleiding'. Bij GSEO in Twente werd in 2017 het 'initiatief tot begeleiding of ondersteuning door de opleiding' het meest gewaardeerd. De minste waardering ging in 2018 zowel in Delft, Wageningen als bij de beide Utrechtse MSc's naar 'initiatief tot begeleiding of onder steuning door de opleiding'. In 2017 was dat ook zo voor Geomatics, GI Science en Sociale Geografie. Bij GSEO werd in dat jaar 'mogelijk heid tot begeleiding' het laagst gewaardeerd. Aspecten van studielast spreiding van de studielast over het studiejaar; haalbaarheid van deadlines; mate waarin de studiepunten (EC) overeen komen met de daadwerkelijke studielast; mogelijkheid om zonder vertraging de gewenste studieonderdelen te volgen; mogelijkheid om werken en leren te combineren (duaal, deeltijd of afstandson derwijs). TUD - Geomatica: het meest gewaardeerd in zowel 2018 als 2017 was 'spreiding van de studielast'. Bij WU - Geo-Information Science was in 2018 de meeste waardering voor 'haalbaarheid van deadlines', net als in 2017. Dit gold ook voor GIMA in 2018 en voor UT-GSOE in 2017. Bij UU - Sociale Geografie werd in 2018 én 2017 'mate van overeenstem ming tussen studiepunten en studielast' het meest gewaardeerd. Het minst gewaardeerd bij TUD-Geomatica in 2018 én in 2017 werd 'mogelijkheid om zonder vertraging de gewenste studieonderdelen te volgen'. Zo dachten in 2018 ook de Utrechtse sociaalgeografen erover, net als de Wagen- ingse studenten. In 2017 was in Wageningen de laagste waardering voor de overeenstemming tussen studiepunten en daadwerkelijke studielast. In 2018 stond dat aspect bij de GIMA stu denten het laagst in aanzien. De 'spreiding van de studielast' kreeg in 2017 bij UU - Sociale Geografie de minste waardering. Conclusie Valt er een conclusie uit te trekken? Te ver moeden valt dat de geringe waardering voor het aspect 'groepsgrootte bij werkgroepen' te maken heeft met groeiende studente naantallen. Dat zou ook een rol kunnen spelen bij de lage waardering voor 'initiatief tot begeleiding of ondersteuning door de opleiding'. Verder lijkt het op een stoelendans. Als opleidingscoördinatoren kans hebben gezien om de aanleiding voor een lage waardering door ingrepen te verbeteren wordt er vanzelf een ander thema of aspect het minst gewaardeerd. Als je het positief wil zien: continue feedback leidt tot voortdurende verbetering van de opleidingen. Ook dit voor jaar wordt de NSE weer gehouden. Wat zou er bij uw opleiding nu het meest of het minst gewaardeerd gaan worden? Verantwoording Er is een selectie gemaakt uit het aange leverde bestand, gericht op de in dit artikel genoemde organisaties en jaren. De inter pretatie van toppen en dalen kwam tot stand door per opleiding (bijvoorbeeld TU Delft Geomatics) per jaar (2018 of 2017) per themavraag of aspectvraag (bv. 'haalbaarheid deadlines') de antwoordscores te middelen. Daarbij zijn waarden anders dan 1, 2, 3, 4 of 5 niet meegerekend. Referenties Elsevier Weekblad, 6 oktober 2018. Welke universiteiten en hogescholen zijn de beste? p.63-64 Studiekeuze123, 2018: Informatieproduct NSE Benchmark- bestand 2018. Stichting Studiekeuzen, Utrecht. Frans Rip is geo-info support aan de WUR en redacteur van k. Geo-Info. Flij is bereikbaar via frans.rip@wur.nl

Geo-Info | 2019 | | pagina 35