Bert Gerlofs, directeur Geon bv. 2019-2 I Geo-Info 35 Eén en al oog en oor voor de sprekers (foto: Bert Gerlofs). af door het publiek te wijzen op FIG 2020 en het belang daarvan voor de geo-sector. Elektronische waterpasjes Reinier Brongers, van StabiAlert, vertelt over de tiltmeters die in de provincie Groningen zijn geplaatst om de aardbevingen te kun nen meten. Naast de tiltmeters gaat Reinier in op een diversiteit aan meettechnieken: versnellingsmeters, accelerometers, geofoon, glasvezel, satellietbeelden, 3D-scanning en GPS-metingen. Dit alles om de conditie van gebouwen in beeld te brengen. Tiltmeters zijn in de kern elektronische waterpasjes, die con tinu de reactie van een gebeurtenis meten. Reinier geeft aan dat tiltmeters met extreem grote nauwkeurigheid bewegingen kunnen registreren. Trillingen op de Grote Markt in Groningen kunnen op het Zerniketerrein, 6 kilometer verderop, worden gevoeld. StabiA lert meet ook bewegingen in de aardbodem. De validatie van de IJkdijk is daar een voor beeld van. Naast de tiltmeters en de versnel lingsmeters worden ook lasermeters en (water) spanningsmeters ingezet. Voor een aardbe ving constateren zij overigens voorafgaand een verhoging van de waterdruk. Reinier laat aan de hand van diverse grafieken zien hoe zij dat kunnen zien. Met deze web-based technieken kan tegelijkertijd ook het proces van verzakkingen worden gevolg evenals de richting van de aardbevingen. Verticale trillin gen veroorzaken veel schade aan gebouwen. Sensoren in gebouwen maken het mogelijk gebouwen met 3D-GIS te laten bewegen. Meten van de effecten van herstelwerkzaam heden aan woningen zijn te meten, maar daar wordt tot op heden in Groningen geen gebruik van gemaakt. Dat ligt politiek gevoe lig. In het buitenland worden deze technieken wel voor deze doeleinden ingezet met als credo: 'Monitoren voor uw veiligheid!' sGroningen Na de heerlijke lunch kwam Marc Cremers van ingenieursbureau MUG aan het woord. Marc vertelt over het project 5Groningen. Als het gaat over bandbreedte dan kunnen we constateren dat tot op heden elk decennium een nieuwe generatie werd geboren. 5G komt beschikbaar in 2020 en kenmerkt zich door snelheid, het aantal aangesloten apparaten, het energieverbruik en een snelle reactietijd. De locatie zal een nauwkeurigheid hebben van minder dan 20 centimeter, momenteel 1 meter. Voor het aardbevingsgebied is een 5G Fieldlab ingericht. De partners zijn KPN, Vodafone, Rijksuniversiteit Groningen, Hanzehogeschool en de EnergyBoard. In het Fieldlab wordt onder andere gewerkt aan nieuwe op 5G-gebaseerde technologieën bijvoorbeeld voor de sectoren zorg, energie, landbouw. leefomgeving en verkeer logistiek. Marc laat een aantal voor beelden van 5G-projecten zien: eerste diagnose op afstand, een noodknop op de smartphone, op afstand deuren openen, de smartpotato, de multispectraal camera, zelfrijdende busjes, autonoom varen en monitoren, meetsensoren voor waterstofcilinders of voor blauwalg. De mogelijkheden met 5G zijn legio! Hans Hainje praat het publiek bij over de ont wikkelingen bij MUG, waaronder de inrichting van geo-portalen, het gebruik van sensortech nologie en realtime big data. Hans beschrijft twee projecten gerelateerd aan 5G. Omnidots en GIS-analyse worden toegepast in de Walfriduskerk te Bedum. MUG werkt daarbij samen met StabiAlert. Hans geeft aan dat de benodigde snelheid voor datastreams niet altijd voorhanden is. GIS-analyses worden uitgevoerd met gebruik making van omge vingsdata, weerdata en aardbevingsdata. MUG werkt aan een platform, een big data store, om deze grote hoeveelheden gegevens in op te slaan. In het andere project wordt met deze technologieën grondwater gemeten. Alle aanwezigen kunnen terugkijken op een boeiende en leerzame avond. Albert Hensema bedankt de presentatoren met een cadeau bon en de gemeente Borger-Odoorn voor het beschikbaar stellen van de locatie en de lunch.

Geo-Info | 2019 | | pagina 37