Interview 38 Geo-Info I 2019-2 Het klimaat was één van de thema's die aan bod kwamen bij vele expedities. Zo vertelden medewerkers van waterschappen in gastles sen op school dat het watermanagement in Nederland flink aangepast moet worden van wege klimaatverandering. Tijdens een expedi tie met de gemeente Rotterdam kwamen de leerlingen erachter dat ook gemeenten bij de ontwikkeling van infrastructuur en bebouwing rekening moeten houden met extreme regen val. Daarnaast gingen studenten vele scholen langs om leerlingen gastlessen te geven over het klimaat. De boodschap dat het klimaat onder druk staat en het feit dat professionals erover kwamen vertellen, maakten zichtbaar indruk op de leerlingen. Dat de aarde kwetsbaar is, vertelde ook Olympisch kampioen windsurfen Dorian van Rijsselberghe. Een aantal leerlingen verzamelde de plasticjes van alle uitgedeelde geodriehoeken, want 'dan kunnen ze geschei den worden, juf.' Wat ik zelf verder ook heel leuk vond is om een keer zo'n VR-bril op te zetten. Dit is iets wat natuurlijk steeds relevanter wordt, maar wat voor mij nog nieuw is. Het zou me niks verba zen als die leerlingen er al meer ervaring mee hebben dan ik. Maar wat ik vooral heel leuk vind aan de GeoWeek is dat het zo gevarieerd is: van zelf dijken bouwen, een boorplatform besturen, zelf landmeten, vliegen met drones tot een gastles krijgen van Ed Nijpels over de energietransitie." Hoeveel interesse hebben kinderen op die leeftijd al voor het geo-vakgebied? "Zij zullen op deze leeftijd waarschijnlijk nog geen compleet beeld hebben van wat het geo-vakgebied precies inhoudt. Daarom organiseren we ook de GeoWeek. Als we op deze manier echter hun interesse kunnen opwekken waardoor ze het vak aardrijkskunde gaan kiezen, en hiermee dus meer gaan leren, dan hopen we natuurlijk dat ze ook het geo- vakgebied in zullen gaan. Ik weet van mezelf dat ik een keer naar een rioolzuiveringsinstallatie ben geweest toen ik op de basisschool zat en dit heeft enorm indruk gemaakt. Ik had daar namelijk te horen gekregen dat haren moeilijk uit het water te zuiveren zijn. Vanaf dat moment heeft mijn moeder nooit meer mijn haren uit het putje hoeven halen, omdat ik ze niet liet weg spoelen." Hoe proberen jullie de geo-kennis toegankelijk te maken voor kinderen? "Dat verschilt heel erg per expeditie. Tijdens een gastles komen geo-profs voor de klas om iets te vertellen over hun beroep en vaak doen ze ook nog een klein proeve in of rondom de school. Op veldexpeditie kan vaak wat uitge breider in gegaan worden op het 'zelf doen'. En tijdens een bedrijfsbezoek is het zelf doen wat lager, maar is het juist erg indrukwekkend om te zien hoe zo'n bedrijf nou werkt, zoals een rioolzuiveringsinstallatie of een gemaal. In de GeoWeek ervaren de leerlingen hoe het in het echt gaat en hoe belangrijk het werk is dat gedaan worden. Voor de experts is het een uitdaging om heel begrijpelijk te laten zien en te vertellen wat hun werk inhoudt, waarom zij het doen en waarom het zo belangrijk is, maar het is altijd ontzettend leuk dit te doen." Wat is de toegevoegde waarde voor bedrijven om met deze week mee te doen? "Door in deze week te laten zien wat bedrijven doen, wordt hun eigen werkveld/ beroep/bedrijf beter op de kaart gezet. Naast het algemene promotiemoment dat de GeoWeek biedt, heeft het leiden van een expeditie voor de professionals ook een meerwaarde. Ze moeten namelijk aan leer lingen zo gemakkelijk en duidelijk mogelijk verwoorden wat ze in hun beroepspraktijk meemaken en daarbij vertellen waarom dat nu juist zo leuk, spannend of interessant is. Leerlingen zijn hierbij meestal zeer kritisch Een landmeter van Adverbo legt deze twee meiden uit wat hij in het dagelijkse leven doet (foto: Kellie Bocxe).

Geo-Info | 2019 | | pagina 40