2019-2 I Geo-Info 39 Met de hele groep door het weiland voor onderzoek naar de menselijke invloed op en in de bodem (foto: Kellie Bocxe). en stellen scherpe vragen. Dit maakt dat een professional zich bewuster wordt van de essentie van zijn vak. Een bezoek van leerlingen zorgt daarnaast voor een leuke en dynamische sfeer binnen het bedrijf. Er ontstaat een kennisnetwerk van scholen en bedrijven waarin men elkaar via de GeoWeek weet te vinden en van elkaar leert." Welk (type) bedrijven doen het komende jaar mee? "Dat is vergelijkbaar met vorige jaren. Eigenlijk van alles uit de geo-sector: bedrijven, organisa ties, kennisinstellingen, overheden, waterschap pen, gemeentes en musea. De hoofdpartners van de GeoWeek zijn: Kadaster, Ministerie van Infrastructuur en Waterstaat, Unie van Water schappen, Rijkswaterstaat en Expertise Bodem en Ondergrond. Deze instellingen doen zelf ook mee met verschillende expedities. Wat zijn volgensjullie de leukste activiteiten die er zijn georganiseerd? "Er zijn in de afgelopen jaren natuurlijk heel erg veel leuke expedities geweest. Zelf ben ik afgelopen jaar bij een paar expedities geweest. Zo heeft Dorian van Rijsselberghe een gastles gegeven over de plastic soep en heeft Ed Nijpels over de energietransitie verteld. Bij de gemeente Leidschendam-Voorburg hebben leerlingen de bodem onderzocht. De leerlingen gingen zelf op onderzoek uit. Zo hebben ze de grondboor erbij gepakt om de lagen te onderzoeken en zelf het NAP gemeten. Ookwerd er jarenlang een ecoductentour geor ganiseerd waarbij leerlingen leerden en vooral ook zagen hoe zo'n ecologische corridor werkt. Voor 2019 staat er van alles online over wat voor verschillende soorten expedities er zijn (www.geoweek.nl/expedities). Persoonlijk vind ik bijvoorbeeld het 'Suppen naar plastic' heel leuk. Dan ga je dus op een board door het water om afval te verzamelen. Nog een aantal andere voorbeelden van expedities dit jaar: Digitaal (kaarten/data/games) ontdek hoe een navigatiesysteem werkt en navigeer je eigen route naar huis (Omkeere); data over bijvoorbeeld zwerfafval verzame len en in kaart brengen (Surveyi23); makkelijker problemen oplossen door ze goed op de kaart te zetten (RVO); geen Minecraft, maar GeoCraft, een spel voor landinrichting (Gemeente Velsen); hoe gebruik je een Geografisch Informatie Systeem voor veilig gastransport? (Gasunie). Landmeten maak de kaart van de stad nog nauwkeuri ger met de landmeters van gemeente Den Haag (gemeente Den Haag); leer landmeten in het Panorama Mesdag (Panorama Mesdag foto); landmeten in Utrecht (Gemeente Utrecht); landmeten in Rotterdam (Kadaster); landmeten, op zoek naar grondwater en bodemonderzoek (Agel adviseurs); zoek naar bodemschatten met een metaal detector, ga aan de slag met een grondboor en leer landmeten (MUG Ingenieursbureau); breng een stuk land in kaart in Amstelveen met de oude vertrouwde meetband, tachymeter en GPS of met een 3D-lucht- foto's (Gemeente Amstelveen)." Wat zouden jullie de lezers van Geo-Info tot slot nog willen meegeven over de GeoWeek? "Het is gewoon ontzettend leuk je vak te laten zien aan een nieuwe generatie. Denk je nou, wat leuk, hier zou ik ook wel wat aan willen bijdragen? Dat kan volgend jaar weer! Schrijfje in voor de nieuwsbrief op www.geoweek.nl. Dan ben je als eerste op de hoogte als de data van 2020 bekend zijn." Lisa Petersen, eindredacteur. Foto's: KNAG.

Geo-Info | 2019 | | pagina 41