Expositie 'Landmeten in Mesdags tijd' t 'ScïCdÉ, Verslag 'Terwijl Mesdag vanaf de hoogste duin in Scheveningen in 1880 schetsen maakte voor zijn Panorama, trok de landmeter door het hele land om een nieuwe kaart van Nederland te maken. Zowel de schilder als de landmeter zochten het hoge punt in het landschap op: de één voor het creëren van een optische illusie en de ander voor het meten van afstanden. Wat zijn de verschillen in aanpak tussen de kunstenaar en de wetenschapper?' tUïitf, Geo-Info I 2019-2 Met deze fraaie tekst start de website van het Haagse Panorama Mesdag de aankondiging van een tot en met 22 september 2019 lopende tentoonstelling. De expositie begint met een landmeetexperiment op het Panorama en laat Repetitiecirkel, gebruikt door Cornells R.Th. baron Krayenhoff voor een kaart van de Bataafse Repu bliek. Het instrument is via de Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpassing in Delft terecht gekomen en prijkt nu tijdelijk in Panorama Mes dag (foto Jan van der Heul, TUD). - - V P Van 1888 - 1904 werd voor de Rijksdriehoeksmeting (RD) het eerste-orde net gemeten door de Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpassing. Deze RD-foto van de Galgenberg, ten noordwesten van het Gelderse Terlet boven Arnhem van 23 augus tus 1889, berust in het Kadastermuseum. Hij komt ook voor in de beeldbank van de stichting De Hollandse Cirkel (DHC). De naam 'Terlet' zoek je toch nog tevergeefs (zelfs in de tijdschriftendatabank van DHC/GIN). De plek van de foto is nu op het terrein van het zweefvliegcentrum Terlet. De mannen op de scherpe glasplaatfoto waren bezig met het verkennen of zij vanaf die plaats andere RD-punten goed konden waarne men. Op de Galgenberg prijkt nog steeds een RD-steen. Deze foto diende nu als basis voor de poster van de expositie 'Vanaf het hoogste punt. Landmeten in Mesdags tijd' in Panorama Mesdag in Den Haag in samenwerking met de TU Delft.

Geo-Info | 2019 | | pagina 8