vanaf het hoogste punt 31-03 t/m 22-09 2019 II Landmeten in Mesdags tijd 2019-2 I Geo-Info 7 MEIDAG Nieuwe poster naar oude foto. Panorama Mesdag is een cilindervormig panoramaschilderij van ongeveer 14 meter hoog en met een omtrek van 120 meter. Het schilderij is een vergezicht op de Noordzee, de duinen, Den Haag en Scheveningen. Het panorama is in 1881 geschilderd door Hendrik Willem Mesdag. Er komt helaas geen landmeter of hydrograaf op voor. Hendrik Willem Mesdag, schets voor het Panorama Mesdag, gemaakt op 3 mei 1880 (v.l.n.r.: Schevenin gen dorp, koepel van Faassen de Heer, Oude Kerk en de vuurtoren), collectie Panorama Mesdag. vervolgens de geschiedenis van het landmeten zien op basis van de Bijzondere Collecties van de TU Delft Library (uit het vroegere Geodetisch Museum). Op 3 december 2018 werd er een land- meetexperiment op het Panorama verricht door geo-studenten van de TU Delft om te achterhalen waar Mesdag precies stond op het Seinpostduin. 'Hoe nauwkeurig was hij? Hij wilde dat iedere Scheveningse inwoner zijn dorp herkende, dus hoeveel artistieke vrijheid kon hij zich veroorloven?' Mesdag schilderde hoge punten zoals de vuurtoren, de watertoren en de Oude Kerk. Hunwerkelijke RD-coördinaten zijn vergeleken met hun positie op het Panorama. De resultaten van deze 'landmeting in het verleden' worden in de tentoonstelling gepresenteerd. Artistiek hoogtepunt Op 1 mei 1880 tekende Mesdag het contract om het Panorama te schilderen en diezelfde dag maakte hij een schets vanaf het Seinpostduin in zijn schetsboek. Hij noteerde hierin alle hoge pun ten, zoals kerktorens, een proces dat vergelijkbaar is met dat van een landmeter. Aan de hand van schetsen, foto's en andere objecten uit de collectie van Panorama Mesdag wordt Mesdags werkpro ces toegelicht. Met een goede voorbereiding en de juiste technische hulpmiddelen wist hij de klus te klaren: een waardevol historisch document en een artistiek hoogtepunt. Digitale en interactieve kaarten De periode waarin Mesdag het Panorama maakte, viel volgens de museale website 'samen' met de meting van het eerste-orde net van de RD door de Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpas sing. Dat meten was echter wat later en duurde vooral véél langer. De inlegkunde zij dus vergeven! De meetpunten in het landschap werden door de Rijkscommissie vastgelegd op foto's. Vaak werden kerktorens gebruikt voor metingen, maar op de foto's staan ook spectaculaire tijdelijke construc ties. Een wand in de tentoonstellingsruimte is volledig ingericht met deze fraaie foto's. De tentoonstelling toont ook digitale en inter actieve kaarten waarop de eerdere meetpunten van Kraijenhoff en die van de Rijkscommissie in beeld worden gebracht. Bezoekers kunnen zelf door deze kaart struinen en zien waar er gemeten is. De kaarten laten het constant veranderende landschap van Mesdags tijd tot nu zien (al waren ze daar niet primair voor bedoeld). In Geo-Info nummer 1, 2019 is al een foto van het meetwerk in december 2018 geplaatst. Van de persbijeenkomst voor de opening van eind maart volgt nog een kort verslag in nummer 3. Zie voor het adres, de openingstijden en dergelijke de website www.panorama-mesdag.nl. Adri den Boer, redacteur Hi*Lti Miiiifl Panorama Mesdag

Geo-Info | 2019 | | pagina 9