Wifi-tracking: kan het ook Privacy Organisaties maken gebruik van wifi-tracking, omdat je daarmee telefoons - en dus mensen - kunt volgen via het wifi-signaal van hun telefoon. Winkeliers willen graag weten hoeveel mensen hun etalage passeren en hoelang zij in de winkel blijven. Zo brengen gemeenten en evenementenorganisaties loopstromen in kaart voor crowd management. 8 I Geo-Info I 2019-3 Door Deniz Kilic, Sjoera Nas en Floor Terra In 2015 kwam een retailtrackingb edrij f in opspraak, omdat het locatiegegevens van winkelbezoekers en voorbijgangers verza melde zonder rechtmatige grondslag [1]. Hetvolgen van mensen via het wifi-signaal van hun telefoon is een inbreuk op hun persoonlijke levenssfeer. De regels voor het gebruik van wifi-tracking gelden zowel voor de overheid als het bedrijfsleven. In dit artikel wordt uitgelegd waarom de Algemene verordening gegevensbescher ming (AVG) van toepassing is op wifi-tracking, hoe het zit met de rollen 'verantwoordelijke' en 'verwerker' en op welke grondslagen organisaties een beroep kunnen doen als zij wifi-tracking willen inzetten. Welke persoonsgegevens worden verwerkt bij wifi-trackingtechnologie? Wifi-tracking is 'makkelijk', omdat de telefoon niet verbonden hoeft te zijn met een wifi- netwerk om getrackt te worden door een sensor. Mobiele apparaten zenden continu wifi-signalen uit om een verbinding te kunnen maken met een wifi-hotspot. De sensor vangt de wifi-signalen op van de telefoon. Deze sig nalen bevatten het MAC-adres van de telefoon [2]. Hierdoor is de telefoon onderscheidbaar van andere apparaten. De sensor verwerkt het MAC-adres in combinatie met andere gegevens, namelijk de signaalsterkte van het geregistreerde wifisignaal van het apparaat, de locatie van de telefoon, de datum en het tijdstip van de meting [3]. Op basis van deze gegevens kan een data-analist informatie leveren over het aantal apparaten binnen het bereik van de sensor en het bewegingsge drag van mensen. Bedrijven genereren op deze manier bedrijfseconomische gegevens rondom winkelgedrag en loopstromen bin nen bepaalde gebieden. Een MAC-adres is een persoonsgegeven op het moment dat dit wordt gecombineerd met andere (persoons) gegevens die te herleiden Figuur 1 - Verbeelding van wifitracking (beeld: Privacy Company).

Geo-Info | 2019 | | pagina 10