privacyvriendelijker? THEMA 'Mobiele telefoons hoeven niet verbonden te zijn met een wifi- netwerk om getrackt te kunnen worden' 'De verwerker mag niet zomaar data hergebruiken voor eigen doel' 2019-3 I Geo-Info 9 zijn naar een persoon. Die herleiding is mogelijk via de geobserveerde locatiegegevens van de mobiele telefoon. De gezamenlijke Europese privacytoezichthouders (voorheen Artikel 29 - werkgroep) hebben dit standpunt nader uitge werkt in Advies 13/2011 over geolocatiedienst en op slimme mobiele apparaten' [4]. Wie is de verantwoordelijke, wie is de verwerker? De verwerkingsverantwoordelijke is die gene die vaststelt voor welk doeleinden de gegevens worden verwerkt en met welke middelen. Wanneer twee of meer verwer kingsverantwoordelijken gezamenlijk de doeleinden en middelen van de verwerking bepalen, zijn zij gezamenlijke verwerkings verantwoordelijke. De verwerker is degene die persoonsgegevens verwerkt ten behoeve van de verwerkingsverantwoordelijke. In de context van wifi-tracking kan dit per case verschillen. Overheidspartijen en bedrijven nemen diverse rollen aan. Er zijn meerdere constructies mogelijk. De verwerkingsverantwoordelijke moet een verwerkersovereenkomst sluiten met de verwerker om te zorgen dat de verwerkte persoonsgegevens niet voor andere doelen worden (hergebruikt). Bijvoorbeeld: een gemeente huurt een trackingb e drij f in voor het volgen van de mensenmassa bij een evenement. Op grond van artikel 4 (8) in de AVG mag de verwerker alleen persoonsgege vens verwerken ten behoeve van de verwer kingsverantwoordelijke. Dit betekent dat de verwerker de persoonsgegevens niet mag hergebruiken voor eigen doeleinden zoals het verbeteren van eigen diensten. De gemeente dient ook een verwerkersovereenkomst af te sluiten met het trackingsbedrijf. In de verwer kersovereenkomst wordt ook aangegeven dat het trackingsbedrijf deze gegevens alleen ver zamelt voor dit doeleinde en niet voor eigen doeleinden zal (her)gebruiken. In dit geval is de gemeente de verwerkingsverantwoorde lijke en het tracki ngbedrijf de verwerker. Het kan ook andersom. Als het tracki ngbedrijf de gegevens ook voor eigen doeleinden verwerkt, zoals het genereren van statistieken of het ontwikkelen van andere diensten, dan kunnen het bedrijf en de opdrachtgevers (zoals de gemeente) gezamenlijk verwer kingsverantwoordelijke zijn. Dan zijn ze samen verantwoordelijk voor het waarborgen van de persoonlijke levenssfeer van betrokkenen, zoals winkelbezoekers en voorbijgangers. Grondslag verwerken MAC-adressen en locatiegegevens De verantwoordelijke moet op grond van de AVG een grondslag hebben om persoons gegevens te verwerken. Dit geldt dus ook wanneer een organisatie persoonsgegevens verwerkt met wifi-tracking. De AVG somt in artikel 6, lid 1, zes mogelijke grondslagen op voor de verwerking van persoonsgegevens: De betrokken persoon geeft toestemming voor de verwerking voor specifieke doeleinden. De gegevensverwerking is noodzakelijk voor de uitvoering van een overeenkomst met de betrokkene. De gegevensverwerking is noodzakelijk voor het nakomen van een wettelijke verplichting die op de verantwoordelijke rust. De gegevensverwerking is noodzakelijk ter bescherming van de vitale belangen van de betrokkene, alleen voor levensbedreigende situaties. De gegevensverwerking is noodzakelijk voor de vervulling van een taak van algemeen belang of uitoefening van openbaar gezag. De gegevensverwerking is noodzakelijk voor de behartiging van het gerechtvaardigde belang van de organisatie of van de derde partij aan wie zij de gegevens verstrekt. Niet elke grondslag kan van toepassing zijn op het verwerken van MAC-adressen en locatie gegevens bij wifi-tracking. De grondslagen onder c en d kunnen niet van toepassing zijn, omdat er geen wettelijke verplichting is om mensen via wifi-tracking te volgen, en omdat er met wifi-tracking geen levens gered kunnen worden in acute noodsituaties. Hieronder wor den de relevante grondslagen nader toegelicht. Toestemming Als de verantwoordelijke zich wil baseren op de grondslag van 'toestemming' (Artikel 6 (1) onder 'a' van de AVG) moet de betrokkene van tevoren zijn toestemming kunnen geven aan de partij die hem wil tracken met behulp van wifi-signalen. Die toestemming is alleen geldig als een betrokkene deze uit vrije wil geeft en als zijn toestemming berust op specifieke informatie, zonder enig dubbelzinnigheid. Het is vrij lastig om vooraf aan een voorbij ganger toestemming te vragen. De sensor maakt immers geen onderscheid tussen de telefooneigenaar die wel of niet akkoord is gegaan om gevolgd te worden met behulp van wifi-tracking. Om rechtsgeldige toestem ming te krijgen, moet het tracki ngbedrijf of de opdrachtgever de betrokkenen goed informeren over de verwerking van de MAC- adressen en andere gegevens van de telefoon. Maar alleen het ophangen van informatie borden is niet genoeg. Kortom, de grondslag 'toestemming vragen aan de betrokkene' biedt meestal geen goede grondslag voor wifi-tracking, omdat het in de praktijk lastig is

Geo-Info | 2019 | | pagina 11