s aan de hand, of toch wel? THEMA 2019-3 I Geo-Info 13 zodoende identificatie tot stand zou kunnen brengen, zijn de data te beschouwen als persoonsgegevens. Terecht kan dan de vraag gesteld worden of het beschikbaar stellen van open datasets en een middel waarmee die datasets gekoppeld kunnen worden, geraakt gaat worden door de AVG. Algemene analyse Alvorens toe te komen aan het linken van data en de mogelijke gevolgen daarvan, dienen we eerst te kijken naar de AVG consequenties bij het beschikbaar stellen van datasets. Om onder de AVG te vallen, dient er sprake te zijn van mogelijke persoonsgegevens die in een bestand zijn opgenomen. Daarbij is het niet noodzakelijk dat er sprake is van geau tomatiseerde verwerking. Bij het openstellen van een dataset is het al goed gebruik om te toetsen of het belang van de openbaar heid zwaarder weegt dan het belang van de bescherming van de persoonlijke levens sfeer. Het uitgangspunt is hier dat, wanneer er gegevens in de dataset staan over een geïdentificeerde persoon, zo'n dataset - wettelijke uitzonderingen daargelaten - niet openbaar wordt gemaakt door de houder van de dataset. Datzelfde is van toepassing indien er gegevens instaan die direct of indirect identificatie van de betrokkene door de hou der tot stand kunnen brengen. Bijvoorbeeld door aanvullende gegevens bij derden op te vragen. Omdat de houder hierbij dus van tevoren moet afwegen of zij over de hiertoe benodigde (wettelijke) middelen kan beschik ken, is dit een lastige afweging. Nu kan het natuurlijk zo zijn dat er een dataset na bovenstaande toetsing openbaar wordt gemaakt en een derde partij deze dataset weet te koppelen met andere open data sets. In de ideale wereld zijn ook die andere datasets van tevoren door de desbetreffende houders getoetst op bovengenoemde uitgangspunten en verandert het aan elkaar linken van die verschillende open datasets - die immers ieder afzonderlijk geen persoons gegevens bevatten - niets. De AVG was en is daarop niet van toepassing en je komt daarom ook niet toe aan vraagstukken rondom een voor verwerking van persoonsgegevens benodigde grondslag, dataminimalisatie of doelbinding. Die vlieger gaat echter niet op indien die derde partij zelf ook houder is van een dataset waarin wel persoonsgegevens zijn opgeno men en zij die bewuste dataset intern weet te koppelen aan gegevens uit een open dataset. Dat is een situatie die weliswaar in de dage lijkse praktijk zal kunnen voorkomen, maar die desondanks ten tijde van de beschikbaarstel ling voor de houder van de open dataset niet te voorzien was. Het is daarom ook niet die houder die voor een dergelijke verwerking verantwoordelijk kan worden gesteld, maar juist de derde partij die voor de interne kop peling en het gebruik van de aldus verkregen extra informatie een grondslag dient te heb ben zoals genoemd in de AVG. Specifieke situaties Voorgaande laat zien dat de basis in principe goed is. Ook bij vaak gebruikte hypothetische voorbeelden als een pedofiel die met behulp van meerdere open datasets kan uitzoeken welk zwembad in welke wijk ligt met de meeste jonge kinderen, of een inbreker die op basis van meerdere datasets een wijk kan bepalen met de hoogste woningwaarde en de hoogste gemiddelde leeftijd van de bewoners is de basis goed. De discussie of het vrij beschikbaar zijn van deze datasets heeft bijgedragen aan het plegen van het misdrijf, staat dus volledig los van de vraag of het beschikbaar stellen en het gebruik van de dataset in strijd is met de AVG. Ook als persoonsgegevens bijvoorbeeld in het online telefoonboek zijn opgenomen (op basis van toestemming van de betreffende persoon), dan is de gebruiker van die informatie (en niet de aanbieder van het online telefoonboek) fout bezig als hij deze persoonsinformatie kop pelt aan andere data als daar geen grondslag Hoe zit het dan met eventuele tussenperso nen, zoals partijen die het doorzoeken van ver schillende datasets faciliteren? De AVG is daar helder over: op voorhand ben je als dataprovi- der (tussenpersoon) niet direct verantwoorde lijk (6:196c BW) om alle data en toepassingen te controleren. Jurisprudentie rond bekende

Geo-Info | 2019 | | pagina 15