GIN-enquête Privacy Vorige maand is er een enquête naar de leden van GIN verstuurd. Deze enquête bevat vragen over Geo-Info, hét magazine van GIN. Geo-Info I 2019-3 zaken als Kazaa en Pirate Bay laten echter wel een in de tijd opschuivend beeld zien: van totaal geen aansprakelijkheid van tussenper sonen tot vormen van aansprakelijkheid indien de tussenpersoon op de hoogte is of kan zijn van het onrechtmatige karakter. Hier wordt het beeld al iets grijzer, maar er is meer. Neem de zwembaden: data hierover zijn zeer nuttig voor goede toepassingen en mogelijk ook zeer beperkt voor negatieve toepassingen. Blijkbaar is de afweging gemaakt en besloten tot open publicatie. Maar wat als die verhou ding in impact nou verschuift? In de nieuwe situatie betreft het een data-object waarmee grotendeels alleen maar niet toegestane toe passingen bedacht kan worden. Dan lijkt het minder gewenst om deze data te publiceren, maar nog niet per definitie strafbaar. Complexer wordt het als de 'foute toepasser' ergens een systeem gebruikt om de analyse te kunnen maken, waarbij de data vanuit een ander systeem/locatie gebruikt wordt. Een functionele scheiding tussen analyse en data. In termen van linked data: een zogenaamde federated query, die door de gebruiker uitge voerd wordt op een SPARQL endpoint (data platform), dat vervolgens andere systemen gaat bevragen. Als eigenaar van het dataplat- form weet (bijvoorbeeld op basis van logging) dat jouw platform wordt gebruikt voor de foute analyse, ook al ben je niet de dataleve rancier, dan heb je de verplichting om deze toepassing eruit te filteren/blokkeren. Filtering (query blokkade) lijkt dan ook een must-have functionaliteit voor een linked data-platform. Met linked data wordt dit wel erg makkelijk. Dan rijst de vraag: Hebben we het niet te mak kelijk gemaakt? Dus staat linked open data niet haaks op privacy by design? Je zou privacy by design kunnen uitleggen als het ontwerpen en publiceren van datasets waarbij linking onmogelijk wordt gemaakt, zodat privacy by design is gegarandeerd. Dat staat wel haaks op de principes van linked data, waarbij datasets ontworpen worden op maximale herbruikbaar heid en verbondenheid. Het is duidelijk dat persoonsgegevens niet gepu bliceerd mogen worden, maar we verwachten ook een verschuiving naar een verbod op publica tie van andere open data, omdat de impact niet onverdeeld positief is (niet gelimiteerd tot alleen privacy risico's). In welke mate dit gaat schuiven, hangt af van de maatschappelijke normen en waarden: wat vinden we wel/niet acceptabel? Een losstaand issue. Is het foutief verbinden van data, foutieve analyses (waardoor verkeerde conclusies getrokken kunnen worden) verge lijkbaar met fake news? Dit kan vervelend zijn en de concepten van linked data trachten dit te voorkomen door semantiek bij de data te leveren, maar uiteindelijk heeft iedereen recht op zijn eigen gebrek. linked open data levert echter wel transparantie in zowel de analyse als de data en dat kan wel helpen bij het eerder ontdekken van foute analyses. Conclusies In de basis levert de combinatie van AVG en linked data geen issues op; de 'grondslag' voor de toepasser is het fundament. Maar het ontslaat de data(platform)aanbieder niet om verantwoordelijk met data om te gaan. Er zit een spanningsveld bij linked open data en privacy by design. Dit span ningsveld zal zich ontwikkelen en verschuiven op basis van het maatschappelijke debat rond privacy en de spelregels van het publiceren van (linked) open data zullen veranderen onder druk van het maatschappelijke debat. Dit is een debat hoe open/transparant de samenleving moet zijn. Er is ook een positieve kant: doordat er toch ook een verantwoordelijkheid ligt bij de data-aanbieder kan dit ook leiden dat data minder 'over de schut ting' worden gepubliceerd (publiceren omdat het moet), maar dat de focus verschuift naar een 'bege leid gebruik' van data door de data-aanbieder. Daardoor ontstaan betere toepassingen en beter inzicht in het gebruik van de data, wat kan leiden tot beter datapublicatie, waardoor er meer waarde ontstaat. Oftewel: dan komt de beoogde levenscy clus van open data pas echt goed op gang. Erwin Folmer is werkzaam bij Kadaster Universiteit Twente. Erwin is bereikbaar via erwin.folmer@kadaster.nl. Mathieu Paapst is werkzaam bij ICTRecht Vrije Universiteit. Mathieu is bereikbaar via m.paapst@ictrech t.nl. Wil je ook laten weten wat je van het maga zine vindt? We bieden je de mogelijkheid de vragenlijst ook in te vullen. Via deze link kom je bij de vragenlijst: bit.ly/2JUHasW. Namens de redactie van Geo-Info alvast harte lijk dank voor het invullen van de vragenlijst!

Geo-Info | 2019 | | pagina 16