Privacy ru CD THEMA Column 2019-3 I Geo-Info 15 Toen Sytske een aantal weken geleden vroeg of ik een column voor de Geo-Info wilde schrijven, met als hoofdthema 'Privacy, ben ik me eerst eens gaan verdiepen wat privacy eigenlijk is. De Van Dale omschrijft privacy als volgt: 'De persoonlijke vrijheid, het ongehinderd, alleen, in eigen kring of met een partner ergens kunnen vertoeven; gelegen heid om zich af te zonderen, om storende invloeden van de buitenwereld te ontgaan, een toestand waarin een mens er zeker van is dat zonder zijn toestemming zo weinig mogelijk andere mensen zich op zijn terrein zullen begeven Later is dit uitgebreid met het zelf bepalen wie welke informatie over ons krijgt en de wens onbespied en onbe waakt te leven. In Nederland zijn er een meerdere organisaties die zich bezighouden met privacy zoals Bits of Freedom (www.bitsoffreedom.nl), over vrijheid op het internet. Een andere organisatie is de stichting Privacy First (www.privacyfirst.nl/). Deze stichting heeft als doelstelling: 'Het behouden en bevorderen van het recht op privacy, als mede de persoonlijke vrijheid van leefomgeving, op welke wijze dan ook, onder meer door het in rechte optreden voor alle bur gers in Nederland ter bescherming van dit algemene belang; en het verrichten van al hetgeen met voornoemd doel in de ruimste zin verband houdt of daartoe bevorderlijk kan zijn.' Dat privacy vooral gaat over 'vrijheid' vind ik een mooi gegeven vandaag - het is Bevrijdingsdag als ik dit schrijf. Op de website van Privacy First vind ik hier een mooi gedicht over: 'Wie weet dat hij vrij is, is vrij. Voor vrijheid hoefje verder niets te doen. Alleen te weten datje vrij bent is voldoende. Vrijheid komt niet voort uit watje doet, vrijheid komt voort uit watje weet. vrijheid is niet het resultaat van handelen, vrijheid is de vrucht van weten' (Osho, gevonden op www.privacyfirst.nl) Betekent dit dat het genoeg is als we weten dat grote organisaties zoals Facebook en Google informatie van ons bewaren? Zelf ben ik nooit aan Facebook begonnen en dat betekent dat je van sommige zaken niet op de hoogte bent. Als zelfs basisscholen hun informatievoorziening via een Facebookpagina laten verlopen, wordt dat toch lastig. En als blijkt dat je de enige ouder bent die het vakje 'mijn kind mag niet gefotografeerd worden tijdens schoolactiviteiten' heeft aangevinkt, krijgt dit vervelende consequenties als de juf zoonlief dan maar even apart zet tijdens het uitje naar de speeltuin en zoon daar helemaal niets van begrijpt. Hoe leg je dan uit dat je wilt waken over zijn privacy? Terwijl hij nog niet weet wat dit inhoudt? Soms slaat het privacygedachtegoed ook door. Bijvoorbeeld bij de invoering van de AVG (Algemene verordening gegevensbescherming). Omdat wij onlangs zijn verhuisd, gaat onze jongste zoon naar een nieuwe basisschool. Maar hoe maak je nieuwe vriendjes als je niet weet waar ze wonen en ook geen telefoonnummers hebt? De school geeft in naam van de AVG geen klassenlijst meer uit en op de mid delbare school van de oudste werd om dezelfde reden dit jaar wel schoolfoto's gemaakt, maar geen klassenfoto. Terwijl het later toch het leukste is als je nog eens kunt terugkijken wie er allemaal in je klas zaten? Als we dit doortrekken naar de geo-wereld dan komt vanzelf de Omgevingswet in mijn gedachten. Het is de bedoe ling dat burgers, buurten en wijken gaan bedenken hoe ze hun huizen gaan aanpassen aan de eisen van de CO2-reductie en energietransitie. Het rapport VIVET (opgesteld door CBS, Kadaster, PBL, RVO.nl en Rijkswaterstaat op verzoek van en bekostigd door de ministeries van Economische Zaken en Klimaat en Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties) bevat voorstellen voor de verbetering van de informatievoorzie ning van de energietransitie. Maar over wie en wat gaat die informatie eigenlijk? Het gaat hier bijvoorbeeld om informatie over de isolatiewaarde van onze huizen, hoe we onze huizen verwarmen en of we wel of geen zonnepanelen hebben. Natuurlijk gaat het om veel meer dan dat, maar toch, het gaat in mijn ogen allemaal over persoonlijke informatie. En weten we als burger welke informatie er over ons wordt vastgelegd binnen dit grote maatschappelijke thema? Hoe is het hier met onze privacy gesteld? Is het genoeg als we het (kunnen) weten dat deze informatie wordt vastgelegd en gebruikt? Ofmoeten we ook het recht hebben om te zeggen: "Nee, ik wil niet dat er over mijn huis en huishouden gegevens worden vastgelegd en opgeslagen voor dit doel?" Ik weet het nog niet, maar ook in onze eigen geo-sector ontkomen we er wat mij betreft niet aan om naar antwoorden te zoeken. Onze kracht is dat wij data uit veel verschillende bronnen via de locatie met elkaar kunnen combineren, analy seren en ontsluiten, en zo nieuwe informatie kunnen maken. We moeten gezamenlijk als bedrijfsleven, overheid, onderzoek en wetenschap de grenzen opzoeken en kaders bepalen van wat er wel en niet past bij onze denkbeelden over vrijheid en privacy. Een interessante uitdaging! Anke van Dellen Beleidsadviseur GeoBusiness Nederland a.vandellen@geobusiness.nl

Geo-Info | 2019 | | pagina 17