Van Living Lab Stratumsein Privacy 'Technologie is geen heilige graal, maarslechts een mogelijkmaker van sociale verbeteringen' In 2014 startte in Eindhoven het Living Lab Stratumseind, een project dat indertijd op unieke wijze gebruik maakte van licht om het uitgaansgebied levendiger en veiliger te maken. Het is nu 2019, waar staan we nu? Geo-Info I 2019-3 Door Tinus Kanters Ik ben Tinus Kanters, projectmanager van Living Lab Stratumseind vanuit de gemeente Eind hoven en gedetacheerd bij het Dutch Institute of Safety Security (DITTS). Mijn doel was om met technologie een bijdrage te leveren aan een veiligere samenleving, maar het project heeft me vooral voorzien van nieuwe inzichten: technologie is geen heilige graal, maar slechts een mogelijkmaker van sociale verbeteringen. Wenteling Stratumseind is een driehonderd meter lang uitgaansgebied met tientallen cafés, enkele snackbars en inmiddels een paar zeer goede restaurants. Toen we met het Living Lab begonnen, waren er een hele hoop incidenten op jaarbasis. De gemeente, kroegbazen, poli tie, brouwerijen en ook pandeigenaren wilden dat er ingegrepen werd, zodat het gebied zowel economisch als sociaal beter zou gaan functioneren. Het Intelligent Lighting Institute (ILI) van de Technische Universiteit Eindhoven (TU/e) droeg vervolgens de mogelijkheid aan om met licht invloed te gaan uiten op gedrag. Men wist uit theoretische studies dat licht invloed heeft op je stemming. Dat moesten we in verschillende scenario's gaan testen, maar we wilden ook breder maatregelen nemen. Er is toen beleid ontwikkeld op vier sporen: 'safe and sound', 'share the magic', 'fresh new vibes' en 'powered by tech'. In het vierde spoor staat de bijdrage van technologie op veiligheid en beleving centraal, waaronder dus onze experimenten met licht. Daar is een studie naar gedaan, waar Indré Kalinauskaite op is gepromoveerd [1]. Daaruit bleek dat de invloed van licht, buiten op het Stratumseind, op het gedrag van mensen minder sterk is dan in het lab op het TU-terrein. Zie het vol gende filmpje hierover: www.youtube.com/ watch?v=rUG8_Yt2DJo. Een domper, kun je wel stellen. Wat er namelijk gebeurt, is dat er in een uitgaansgebied veel In Eindhoven (beeld: LivingLab Stratumseind).

Geo-Info | 2019 | | pagina 18