Privacy is ook al geen excu Privacy Als geo-informatie zorgt voor 'de locatie' in data, dan hebben wij, geo-informatici, in mijn ogen een rol in de privacydiscussie. En laten we die discussie vooral goed voeren, voordat een verontrustende trend zich voortzet. Er worden meer data vastgelegd, maar wat betekent dit voor individuen en krijgen de inwoners van Nederland daar iets voor terug? 20 Geo-Info I 2019-3 Door Milo van der Linden De mogelijkheden van internet en technolo gie lijken oneindig. Overheden, bedrijven of zelfstandige bestuursorganen (zbo's) smullen ervan. Omdat bedrijven door de wet (geluk kig) worden beperkt in het vragen om data, kloppen ze steeds vaker bij de overheid aan. Onder het mom van 'samenwerking' wordt de overheid de noodzaak voorgelegd: efficiëntie, effectiviteit, veiligheid, privacy en transparan tie. Data gaan alles inzichtelijk maken en alles verbeteren. Wat de overheid lijkt te vergeten, is dat het bij bedrijven nog steeds gaat om winst of omzet. De eigen registers plaatst de overheid zoveel mogelijk bij zbo's, onder andere bij het Kadas ter, het CBS en de Kamer van Koophandel. Vervolgens draait de overheid de geldkraan langzaam dicht. Instanties die zijn opgericht om de burger en de overheid te ondersteu nen, gaan vervolgens op zoek naar moge lijkheden om registers of data uit te breiden. De overheid is helaas niet in alle gevallen een goede beheerder. De Wetenschappelijke Raad voor het regeringsbeleid (WRR) was al in 2011 zeer duidelijk over de gevolgen van de datahonger: 'Het verzamelen van steeds meer informatie en het aanleggen van koppelingen daartus sen lijkt nauwelijks meer in het gareel te krijgen. Hetresultaat is dat informatie vervuilt, onduidelijk is wie veran twoordelijk is voor informatiestromen en dat burgers, bedrijven en ook instanties binnen de overheid zelf, verst(r)ikt raken in de datakluwen van de overheid' [t]

Geo-Info | 2019 | | pagina 22