us voor meer data THEMA 2019-3 I Geo-Info 21 Of dit komt door gebrek aan kennis en inzicht, of juist door het gebrek aan geld en middelen laat ik in het midden. De gewone burger zit ondertussen niets vermoedend thuis of op het werk, terwijl overheden, zbo's en bedrijven mogelijke samenwerkingen bespreken. Hierbij lijkt het regelmatig of ethische kaders of inzicht in mogelijke gevolgen niet worden meegeno men - verblind door de datahonger. Steeds meer verzamelen, steeds meer kruisverbanden zoeken en producten leveren. In plaats van de enorme databanken van Google en Facebook kritisch te bekijken, willen we ook alwetend zijn. Maxim Februari heeft een interessant stuk geschreven op De Correspondent. Ik deel de link met jullie, omdat je van De Correspondent een artikel cadeau mag doen. Maxim stelt: 'De gezamenlijke greep van overheden en bedrijven op het individuele leven is een proces van rationalisering. De tegens van de ratio nalisering zijn al eeuwenlang bekend; vooral de morele blindheid die erdoor ontstaat, de verloochening van waarden en morele argumenten' [2] De stelling is door Maxim misschien wat hard aangezet en ook over de inhoud kun je discussiëren, maar de moraal is dat rationaliteit geen moreel kent. En uit het artikel kun je een aantal vreselijke gevolgen halen van registers en dataverzamelingen. We mogen ons dus afvragen: is het verzamelen van steeds meer gegevens een goed idee? Of sterker: is het noodzakelijk? Eén van de vragen die ik graag stel in belangrijke vergaderingen is altijd: wat zou er gebeuren als we niets doen? Ik begrijp het wel. Wanneer bestaansrecht wordt ontleend aan registers, dan ga je op zoek naar mogelijkheden om registers aan te leggen. En zeker in een tijd waarin de overheid in alle budgetten snijdt ten faveure van het afschaffen van dividendbelasting en het vergoeden van directeuren die anders zouden weglopen. Dan krijg je het als baas van het Kadaster of CBS warm. Dan ga je op zoek naar manieren om de positie van het bedrijf en al die medewerkers veilig te stellen. Momenteel is privacy een prominent item op de overheidsagenda. Aangewakkerd door Europese richtlijnen, actiegroepen en de media vraagt de politiek om actie. In mijn ogen reageert de overheid niet altijd juist op deze roep om actie. Zo wil de overheid bijvoorbeeld gaan voorkomen dat iedereen zomaar sensoren kan plaatsen door een register op te bouwen van sensoren. Een mooi streven. Maar diezelfde overheid gebruikt momenteel zelf het grootste aantal sensoren. En in het concept 'sensordataverordening' vergeet die overheid even om haar eigen rol in het landschap van sensoren te benoemen. En wat mij nog meer bevreemdt, omdat het anders veel te lastig wordt, stelt datzelfde concept voor om mobiele sensoren en bedrij ven als Google of Cyclomedia uit te sluiten. Wie komen er dan wel in het voorgestelde sensorregister? Kritische burgers, actiegroepen en journalisten. Iedereen die buiten zijn 'eigen tuin' een misstand aan de kaak wil stellen. Het is maar even een zijsprong. Wat als we niets doen? Ik ben een klein beetje bang. Bang dat databases schaamteloos worden gedeeld. Niet eens uit onwil, wellicht uit kinderlijk enthousiasme. Ik ken de toekomst niet, maar heb wel kinderen. Ik zie de overheid als beschermer, beschermer van de moraliteit, gelijkwaardigheid en privacy. In het kader van mijn privacy wens ik iedereen een overheid die niets doet. Niets vastlegt over ons als indi vidu, maar ons toch ten dienste kan zijn als dat nodig is. En mij verder vooral zoveel mogelijk met rust laat. Voor mij dus geen sensorregister. Als er dan toch een register bij moet, maak dan eens een mooi register met alle bezoekers aan het torentje, alle internationale telefoon tjes van Mark Rutte, of een mooie analyse van hoe en waar ons belastinggeld naar toegaat. Doe vooral bij een ander niet, wat gij niet wilt dat u geschiedt. Ik weet het, dat is toch geen geo-informatie? Dat klopt. Maar laten wij geo-informatici ons vooral blijven bezighouden met het actualise ren en verbeteren van onze basisregistraties. En nog beter: gaan zoeken naar manieren om deze basisregistraties toegankelijk te maken voor de gewone burger, zodat deze er wél kaas van kan maken. Ik voorspel dat we daar voldoende monden mee kunnen voeden. Referenties [1] www.nrc.nl/nieuws/201l/03/l5/overheid-pas-op-met-al- uw-databanken-i2005009-a2i0249 [2] decorrespondent.nl/6692/de-datahonger-van-staten- en-bedrijven-zet-veel-meer-op-het-spel-dan-uw-privacy- alleen/i92554i076536-baci676e Milo van der Linden is eigenaar van Dogodigi. Milo is bereik baar via milo@dogodigi.net

Geo-Info | 2019 | | pagina 23