Datagedreven werken: hoe m Privacy De Ethische Data Assistent maakt ethiek bespreekbaar Dataprojecten zijn niet alleen maar een hype. Zij worden steeds meer een vast onderdeel van beleid op alle niveaus. Met data willen we voorspellen hoe mensen door de stad lopen, in welke wijken een groot risico op criminaliteit bestaat en in welke gebieden het risico op overstromen groot is. Traditionele processen worden door datagedreven methoden vervangen. Bij de opkomst van deze dataprojecten is er steeds meer vraag naar een manier om ethische kwesties die bij dataprojecten spelen expliciet en bespreekbaar te maken. WOW me 22 I Geo-Info I 2019-3 Door Lotje Siffels en Serena Oosterloo Utrecht Data School (UDS), onderdeel van Universiteit Utrecht, biedt sinds 2016 DEDA aan, een tool die hierbij kan helpen. Deze tool helpt mensen om ethiek niet te zien als iets wat eng is of zwaar, maar als iets wat mak kelijk in de praktijk toepasbaar is. DEDA is een methode voor het delibereren en reflecteren op ethische dilemma's die binnen dataprojec ten een rol kunnen spelen. DEDA geeft geen advies, maar helpt de deelnemer na te denken of haar of zijn eigen waarden in het project gewaarborgd zijn en of rekening is gehouden met ethische aspecten. Hiermee is DEDA geen checklist, maar een deliberatief model. DEDA bestaat uit een grote poster, die door het projectteam van een dataproject wordt gebruikt. Als aanvulling op de poster is er nog een DEDA-handleiding, een boekje met praktijkvoorbeelden genaamd DringendeDataverhalen, en een online vragenlijst. DEDA is speciaal ontwikkeld voor gebruikers, dat wil zeggen: voor project teams die daadwerkelijk aan de slag zijn met dataprojecten. Veel ethische aspecten van dataprojecten worden namelijk over het hoofd gezien. In dit artikel noemen we er een paar en laten we zien hoe DEDA kan helpen bij het aanpakken van deze aspecten. Valkuilen in beeld DEDA wijst een paar valkuilen aan waar veel dataprojecten in kunnen vallen. Data worden vaak gezien als een oplossing voor alle pro blemen. Meer data geeft meer inzicht, meer kennis en daardoor moeten data wel een oplossing kunnen bieden. Vaak wordt niet stil gestaan bij wat vóór inzicht data zouden moe ten geven, of waaróm data bij dit probleem een oplossing zouden bieden. Deze vragen zijn echter cruciaal. Niet alleen om data goed te kunnen gebruiken en in te zetten, maar ook om verantwoord gebruik te kunnen maken van data. Ethische vragen zijn namelijk nauw verwant aan de technische aspecten van een dataproject. Om deze reden is het ontzet tend belangrijk om het hele projectteam, de beleidskant en de technische kant aan tafel te hebben om ethische dilemma's te bespreken. Vaak blijven ethische dilemma's onbesproken, omdat het onduidelijk is wie de verantwoor delijkheid heeft om deze aan het licht te brengen. De projectleider is verantwoordelijk, maar kan niet zo goed weten wat er op het spel staat als de data-analist. De data-analist kan echter het idee hebben dat zij/hij niet de verantwoordelijkheid heeft om over gevoe lige, ethische kwesties te beslissen en gelooft dat die verantwoordelijkheid bij de projectlei- töla LïvtyJ tnjtf 1/tftlUAIUW TOÉGAtfKEUjKHElD CfcEAjurrrcir Figuur 1 - Waarden kunnen met elkaar in de knoop raken (beeld: Sammy Hemerik in opdracht van Utrecht Data School).

Geo-Info | 2019 | | pagina 24