aak je verantwoorde keuzes? THEMA 'Ethiek is een zaak voor iedereen' 2019-3 I Geo-Info 23 Figuur 2 - De DEDA-poster in gebruik (foto: Utrecht Data Schooi). der ligt. DEDA geeft de deelnemers van een project een moment om hier samen over na te denken. Zo worden zaken besproken die anders tussen wal en schip vallen. Ethiek is meer dan privacy Naast het belang dat alle betrokkenen samen in discussie gaan, is het van belang dat tijdens deze discussie alle relevante aspecten aan het licht komen. Het waarborgen van de ene waarde kan ten koste gaan van een andere waarde. De laatste tijd is er bijvoorbeeld steeds meer aandacht voor privacy. Er worden harde juridische eisen gesteld aan de waarborging van privacy in dataprojecten en projectteams moeten een PIA hanteren. Maar een organi satie kan zowel privacy willen waarborgen als zo transparant mogelijk zijn. Dan moet er een afweging worden gemaakt tussen beide waar den. Dit kan alleen gebeuren als een groep mensen deze afweging samen bespreekt. Tegelijk moet er rekening gehouden wor den met gelijkheid, autonomie en andere waarden. Vaak wordt er bij dataprojecten ook niet genoeg nagedacht over hoe er over het project gecommuniceerd moet worden en hoe verantwoordelijkheid is geregeld. De tijd nemen om deze vragen samen in één sessie te bespreken, geeft meer inzicht en is effec- tiever dan alleen de wetmatigheid en privacy toetsen aan juridische kaders. Tijdens DEDA-workshops krijgen wij als onder zoekers van UDS veel inzicht in data praktijken Hier zien wij een aantal problemen die vaker bij dataprojecten voorkomen. Er wordt vaak niet nagedacht over hoe een dataproject over komt op de datasubjecten: de burgers, klan ten, medewerkers, enzovoort. Beleidsmakers hebben altijd de beste bedoelingen en zien soms alleen de voordelen van een project in. Hierdoor wordt het perspectief van de burger vaak vergeten. Een goed voorbeeld hiervan is het project van de gemeente Utrecht om wifi-signalen van burgers te tracken. Het doel was om erachter te komen hoe mensen zich door de stad bewegen zodat de doorstroom verbeterd zou kunnen worden. Omdat het projectteam nooit de bedoeling had personen

Geo-Info | 2019 | | pagina 25