Privacy 'Data-ethiek is meer dan alleen privacy' -a! Jhfe 24 Geo-Info I 2019-3 Tijdens een DEDA-sessie zitten alle teamleden van een dataproject rondom de DEDA-poster (foto: Utrecht Data School). te volgen, hadden zij er niet over nagedacht dat het heel invasief overkwam. Het voelde voor de burger alsof de gemeente zijn of haar persoonlijke bewegingen door de stad volgde. Vooraf nadenken over het project vanuit een ander perspectief helpt dit te voorkomen. 'Vooruitgang' is niet altijd verantwoord Een van de grotere problemen die wij zien, is dat vooruitgang zelf als argument voor een project wordt gebruikt. Soms zijn uitgebreide dataprojecten helemaal niet nodig en is er een simpele en minder risicovolle oplossing voor het probleem. Als je wilt weten hoe mensen zich door de stad bewegen, heb je ontzettend veel privacygevoelige methoden om hierachter te komen. Maar de vraag is of deze echt beter zijn dan de ouderwetse methoden. Je kan nog steeds iemand op straat burgers laten intervie wen. Dit is een methode die automatisch zorgt voor een opt-in, waarbij je alleen de gegevens verzamelt die je nodig hebt en zeer weinig risico loopt op publieke verontwaardiging. Toch willen organisaties soms de moeilijkere methoden gebruiken, puur omdat ze geloven dat daar de toekomst ligt. Zonder wifi-tracking of geofences lopen ze voor hun gevoel achter. Grote data-ethische problemen ontstaan hier, als goede verantwoording voor een project achterwege wordt gelaten. Het belangrijkste doel van DEDA is om ethische aspecten bespreekbaar te maken. Dit gebeurt ook door ethiek minder 'eng' te maken. Nog steeds zien veel organisaties ethiek als iets wat alleen maar problemen op zal leveren. Het zou het project alleen vertragen of zelfs afschrijven. Maar als er vroeg in het proces wordt nagedacht over ethiek kan er soms juist méér. DEDA zorgt dat ethische aspecten vroeg aan het licht komen en dat het project zich vormt zodat het hier rekening mee houdt ('ethics by design'). Ook zorgt het dat er een goede verantwoording ligt voor de ethische overwegingen. In onze ervaring zit dit het project niet in de weg, sterker nog: het kan heel goed prioriteiten aan het licht brengen. Vaak eindigt onze workshop met een lijst concrete stappen die het project verder helpen. Ethiek is niet een zaak alleen voor filosofen en juristen, maar voor iedereen. Het enige wat nodig is, is dat we zien waar de ethiek zit in onze praktijk en samen praten over hoe we ermee om willen gaan. DEDA helpt daarbij. Kijk voor meer informatie op: dataschool.nl/ deda/. DEDA is een product van Utrecht Data School, Universiteit Utrecht. Het mag gratis worden gedownload en gebruikt voor non- commerciële doeleinden. Voor commerciële doeleinden kan een licentie worden afgenomen. Neem in dat geval, en voor meer informatie, contact op met info@dataschool.nl. A Lotje Siffels is onderzoeker bij Utrecht Data School. Serena Oosterloo is projectma nager bij Utrecht Data School.

Geo-Info | 2019 | | pagina 26