Maakt dataopslag meer ka Privacy We hebben de neiging steeds meer informatie te verzamelen en op te slaan. Dat is geen goed idee. Zelfs als de iemand zelf data genereert en controle heeft over de data, kan dataopslag al relaties en gedrag beïnvloeden. Aan de hand van een voorbeeld wordt beschreven dat dit dichterbij is dan we denken. Significant Locations O 18153 -19-09 28 Geo-Info I 2019-3 Door Ardy Siegert Henk is beleidsambtenaar bij een gemeente. Hij heeft net een artikel gelezen waarin staat dat de door hem bezochte plekken op zijn iPhone opgeslagen worden. De 'significant places' in de iPhone kan men vinden door in 'settings' de optie 'privacy' te kiezen, vervolgens in 'location services' de 'sys tem services' te selecteren en dan onderaan de lijst de 'significant places' te kiezen. In zijn telefoon ziet hij een lijst met locaties zoals zijn huis, zijn werk, de voetbalclub en het huis van zijn vader. Als hij doorklikt, krijgt hij de tijden te zien waarop hij op de verschillende locaties geweest is. Het lijkt hem handig als hij en zijn vrouw de telefoon van hun zoon zouden kun nen checken. Dan weten ze waar hij uithangt en hoeven ze zich niet zo'n zorgen te maken. Gesprek met zijn vrouw Hij bespreekt het met zijn vrouw. Ze vraagt wat zijn vader gezegd zou hebben als hij zijn belang rijke locaties uit zijn middelbareschooltijd kon zien. Zou hij zijn gedrag hebben aangepast als hij wist dat er iemand kon meekijken? Welke leerer varingen zou hij dan gemist hebben? Henk zegt dat hij met zijn vader een heel andere relatie had, dan zijn zoon met hem heeft. Henk bedenkt dat hij wel een manier gevonden zou hebben om onder het toezicht uit te komen. Ze besluiten het met hun zoon te bespreken. Gesprek met zijn zoon Tijdens het avondeten vraagt Henk aan zijn zoon of hij op de hoogte is van de lijst locaties op zijn iPhone. Zijn zoon blijkt verrast dat zijn vader dat nog niet wist. Hij ging ervan uit dat zijn ouders regelmatig controleerden waar hij geweest was. Er zijn klasgenoten die hun telefoon in de bibliotheek achterlaten als ze spijbelen of naar de coffeeshop gaan. "Significant places of wifi uitzet ten is het stomste wat je kunt doen, dan denken ouders helemaal dat er iets aan de hand is." Significant Locations Aliow your iPhone lo learn places significant to you in order to provide useful location-related informal ion in Maps, Calendar, Photos, and more Significant Locations are encrypted and cannot be read by Apple. HISTORY Düsseldorf Schiphol 1 location, 23/04/2019 Zwolte 1 location, 18/04/2013 VHertogenbosch 1 location, 15/04/2 01S Figuur 1 - Optie 'significant places' op de iPhone (beeld: A. Siegert). Bad 's-Hertogenhosch Edit eg us bpqor iBosch 15/04/2019 Hij en zijn klasgenoten hebben door het leer lingvolgsysteem Magister toch al het gevoel dat hun ouders de hele tijd meekijken met wat ze doen. Hij wil significant locations uitzetten. Zijn ouders kunnen nog steeds zien waar hij uithangt, want de optie 'find my iPhone' wil hij aan laten staan. Die heeft hij nodig als hij zijn telefoon weer eens kwijt is. Figuur 2 - Het bezoek aan locatie station Den Bosch (beeld: A. Siegert).

Geo-Info | 2019 | | pagina 30