pot dan je lief is? THEMA 2019-3 I Geo-Info 29 w\ti Wik tracking station Den Bosch (beeld: A. Siegert). Henk en zijn vrouw spreken met hun zoon af dat hij ze voortaan zelf laat weten hoe hij ervoor staat op school en dat ze de 'find my iPhone'-optie alleen zullen gebruiken in noodgevallen of als hij er zelf om vraagt. De noodgevallen zullen ze dan achteraf samen bespreken. Dat stelt zijn zoon maar voor een deel gerust, maar de situatie omdraaien en het beheer van het family-account bij zijn zoon leggen, gaat Henk ook weer een stap te ver. Ze komen er niet helemaal uit. Dat is ook lastig voor Henk, want nu heeft hij nog steeds geen vertrouwen dat zijn zoon die telefoon altijd bij zich zal hebben, juist als hij naar plekken gaat waar hij hem nodig kan hebben om hulp te vragen. Nader onderzoek Henk kijkt nog eens naar de significant loca tions op zijn telefoon. Het valt op dat hij - als hij na het voetbal naar zijn vader gaat - steeds een beetje langer in de kantine blijft hangen en steeds korter bij zijn vader op bezoek gaat. Daar schaamt hij zich voor: hij weet dat zijn vader zijn steun nodig heeft en dat hij niet alle zorg aan zijn zus over kan laten. Tegen zijn vrouw zegt hij altijd dat hij direct na het voetballen naar zijn vader gaat. Als hij verder door het lijstje kijkt, ziet hij 'Mas sagesalon Monique' staan. Daar heeft hij nog nooit van gehoord. Als hij doorklikt naar de tijd ziet hij dat het tijdens de begrafenis van zijn tante was. Toen zat hij in de kerk aan de andere kant van het plein ten opzichte van de massagesalon. Ook ontdekt hij dat hij locaties of specifieke bezoeken kan wissen. In de dagen daarna kijkt hij regelmatig of de nieuwe locaties die hij bezocht heeft worden toegevoegd. Het wis selt of iets opgeslagen wordt en het duurt soms een tijdje voor hij bezochte locaties in de lijst ziet verschijnen. Hij vraagt zich af of het echt waar is dat Apple, zoals ze aangeven, geen toegang tot deze data heeft. Hoe werkt het dan? Waarom duurt het zo lang voordat hij een plek ziet verschijnen? Waarom staat de supermarkt niet in de lijst? Hij vraagt aan zijn zoon of hij weet hoe dat zit. Die blijkt niet eens te weten dat je selectief kunt wissen, dat de informatie helemaal niet zo nauwkeurig is en dat er niet altijd een klop pende tijdlijn te construeren valt als dingen als supermarktbezoek worden weggelaten. Zo perfect is die kennisdeling, ook onder jongeren, blijkbaar nog niet. Henk vindt het eigenlijk wel jammer dat het geen sluitend log van activiteiten is. Hij had juist bedacht dat het een handig hulpmiddel voor zijn vader zou kunnen zijn. Nu hij steeds vergeetachtiger wordt, zou hij wel baat kunnen hebben bij een overzicht van bezochte locaties. Gesprek met zijn collega De volgende dag komt Henk bij de koffieauto- maat zijn collega Els tegen. Zij werkt aan het smart city-beleid. Henk vertelt van zijn ver meende bezoekje aan Massagesalon Monique tijdens de begrafenis van zijn tante en dat hij blij is dat zijn vrouw naast hem in die kerk zat. Hij denkt niet dat zijn vrouw in zijn telefoon kijkt, maar als ze het doet kan hij het tenminste uitleggen. Els vraagt zich af wat een systeem met artificiële intelligentie (bijvoorbeeld één van ziektekos tenverzekering) met dat soort informatie zou kunnen doen. Gaat de premie dan omhoog of omlaag of blijft hij hetzelfde als je frequent bezoeker van een kerk of een massagesalon bent? Zou het dan bijvoorbeeld lucratief zijn om een café naast een sportschool beginnen? Als het in een gezin al zoveel invloed kan hebben op de relaties onderling, wat betekent tracking dan voor de relatie die wij als gemeente met de burger hebben? Lessen voor het smart city-beleid Aspecten die Els opvallen in Henks verhaal: Kennisdeling: na de gesprekken met zijn vrouw en zoon is het kennisniveau in het hele gezin hetzelfde. Iedereen is bekend met het bestaan van de significant places-lijst en de afwijkingen die erin op kunnen treden. Governance: door niet meer in magister in te loggen geven Henk en zijn vrouw hun zoon verantwoordelijkheid terug. Het niet opslaan van significant places is onder controle van de zoon gebracht. Rond het gebruik van de find my iPhone-optie zijn afspraken gemaakt. Vertrouwen: door de manier waarop Henk heeft gehandeld is de onzekerheid en het wantrouwen van zijn zoon ten opzichte van zijn ouders verminderd. Kwaliteit: delen dat de data niet volledig en betrouwbaar is en dat het ontbreken van data geen aanleiding mag zijn om iemand van iets te verdenken. tracking

Geo-Info | 2019 | | pagina 31