Werkbezoek Jack Dangermond aan de gemeente Zwolle Verslag Jack Dangermond, CEO en oprichter van Esri, bracht op woensdag 3 april een bezoek aan gemeente Zwolle. Esri is de grootste GIS-softwareontwikkelaar van de wereld. Het meest bekende GIS-programma is ArcGIS, waar ook in Zwolle mee wordt gewerkt (onder meer via het Geo Informatie Portaal). 2019-3 I Geo-Info 31 Jack Dangermond is zeer betrokken bij wereldwijde maatschappelijke vraagstukken zoals klimaatverandering, het ondersteunen van minder ontwikkelde regio's in de wereld en het onderwijs. Zo heeft hij recent via het programma ArcGIS for Schools wereldwijd Esri-software kosteloos beschikbaar gesteld aan alle middelbare scholen voor geografie- onderwijs. Ook ondersteunt hij via Esri vele non-profitorganisaties. Klimaatvraagstukken Deze zakenman en milieuwetenschapper is kort geleden in Nederland onderscheiden als officier in de Orde van Oranje-Nassau. Deze onderscheiding kreeg hij voor zijn bijzondere verdienste in de nationale en internationale geo-wereld. Tijdens zijn korte verblijf in Nederland had hij tijd vrijgemaakt om onze organisatie te bezoeken, wat een grote eer was. Hij wilde graag kennisnemen van de Zwolse projecten in het kader van Smart Zwolle, zoals Senshagen. Alle data van dit project wordt verzameld in de ArcGis Smart Zwolle Hub. Senshagen geeft ons inzicht hoe open data kan bijdragen aan klimaatvraagstukken zoals wateroverlast of hittestress. Meten, analyseren en actie is het uitgangspunt. Uit Senshagen zijn weer nieuwe initiatieven ontstaan. Zo wordt er een lesprogramma voor basisscholen ontwikkeld met als doel om via leerlingen klimaatbewustzijn verder te verspreiden. Een tech-team is bezig met de ontwikkeling van een 'natte-voetensensor' die aansluit bij de opgaven waar Stadshagen mee te maken heeft, zoals wateroverlast. De stad als laboratorium Jack Dangermond was onder de indruk van de Zwolse manier van werken. "Er groeit hier iets, jullie worden gedreven door nieuwsgierigheid om bij te dragen aan een betere samenleving en gebruiken de stad als een laboratorium. Jullie zijn een voorloper, Thorbecke zag dat het goed was! een cel, in de ontwikkeling van een groot zenuwstelsel." Jack gaf aan dat hij de Zwolse voorbeelden graag wil promoten. Hij heeft tijdens zijn leven veel gereisd. "Ik ben inmiddels in 160 landen geweest en ben getuige geweest van zowel grotedroogte als enorme overstromingen." Hij ziet met eigen ogen hoe de wereld aan het veranderen is. "We moeten allen doen wat in ons vermogen ligt, om te overleven", benadrukte hij. Data kan hierbij helpen; door middel van meten, analyse en actie. Zenuwstelsel "GIS is een intelligent zenuwstelsel. Het doet waarnemingen op basis waarvan wij kunnen handelen. GIS leert ons ontwikkelingen in de toekomst te zien en hier op te anticiperen." De Smart Zwolle Hub is een onderdeel van dit grote zenuwstelsel. In dit geval wordt het ingezet in een wijk. We doen metingen die we analyseren, hier reageren we op en als gevolg daarvan gaan mensen handelen. Zo werkt het zenuwstelsel in Stadshagen. Maar het kan ook opgeschaald en toegepast worden naar een stad, een land of de wereld. Volgens Jack Dangermond is Nederland qua kennis, techniek en innovatie het land bij uit stek om de stap te zetten naar concrete actie als het gaat om klimaatverandering. "Laten we gewetensvolle spelers worden in de evolutie en deze ten goede keren." Peter van Capelleveen

Geo-Info | 2019 | | pagina 33