Locatiebepaling binnen ge op basis van spectrale graa Vï 1 Al kennen we in Nederland een rijke kartografische en topografische geschiedenis, het publiek domein binnen gebouwen blijft een terra incognita: een grote verzameling witte vlekken. In het bijzonder voor mobiele applicaties is er nog geen weg gevonden naar automatisch werkende navigatiesystemen en het type kaart dat daaraan ten grondslag zou moeten liggen. De puzzelstukjes die samen een werkend indoor navigatiesysteem zouden kunnen vormen, worden steeds verder ontwikkeld - wat steeds meer mogelijkheden biedt om oplossingen te ontwerpen, te ontwikkelen en te testen. 32 I Geo-Info I 2019-3 Door Fanny Bot, Edward Verbree en PirouzNourian Als je buiten bent met een smartphone, is het geen probleem te bepalen waar je bent. De geïntegreerde sensoren bepalen je positie en richting, die vervolgens worden geprojec teerd op een betekenisvolle achtergrondkaart. Aangezien de positie en de referentiekaart verbonden zijn met hetzelfde coördinatensys teem, is dit een ideale gemeenschappelijke referentie om de huidige positie van het apparaat te verbinden met de referentiekaart. Zo kan de betekenisvolle informatie achter de referentiekaart verbonden worden aan je huidige positie, zodat je up-to-date locatie informatie en navigatieaanwijzingen krijgt. Zodra je echter een gebouw binnenloopt, werkt de GNSS-ontvanger (die de positie berekent) niet meer naar behoren. Ook staat de indeling van het gebouw (vaak) niet op de achtergrondkaarten en is er geen routenet werk beschikbaar. Toch is er een overvloed aan applicaties te bedenken die ontwikkeld zou den kunnen worden op basis van een realtime lokalisatie binnen openbare gebouwen. Indoor lokalisatie Het ontwerpen van een soortgelijk mechanisme voor binnen blijkt een stuk lastiger dan dat voor buiten, aangezien de complexiteit en grootte van veel openbare gebouwen uitgebreider opgezette systemen vereist [i][2][3]. Het proces kan niet i op i vertaald worden, maar vereist een herontwerp van ieder component. Wat gelijkt blijft, is de conceptuele basis van het vinden van een locatie: bepaal de positie van een gebruiker relatief aan een betekenisvol referentiemodel van de fysieke omgeving, welke van tevoren of simultaan gevormd wordt [4M In andere woorden: de context van een binnenruimte moet begrijpelijk gemaakt worden, zodat een gevonden positie getransformeerd kan worden naar een locatie. Een dergelijke context is nodig om de vertaalslag te maken van de berekende positie naar een betekenisvolle locatie. Het vinden van een positie omvat het vinden van de coördinaten van een punt of gebied waar een persoon of object zich bevindt [5H3], vaak relatief ten opzichte van een lokaal systeem. Deze kwantitatieve bepaling volstaat als input voor navigatie applicaties. Echter, voordat een gebruiker een referentie naar de plaats waar hij is kan begrijpen, is een kwalitatieve locatie beschrijving vereist. Op basis van verbonden semantiek kan de gebruiker zichzelf ook lokali seren. Hoewel zowel positie als locatie als basis 2: Referent iemodel 5 1 1: Positie 3; Speet role Analyse 4: Locatie Figuur 1 - Systeemontwerp voor indoor lokalisatie: Combineer een positie en een referentiemodel met behulp van spectrale graaf analyse.

Geo-Info | 2019 | | pagina 34